Yangın Düğün Yapacakları, Mobilya Alacakları Yaktı! Fiyatlarda Durdurulamayan Artış

Türkiye'nin birçok şehrinde başlayan yangınlar mobilya fiyatlarını da vurdu. MDF Sunta fiyatları birden yükselince mobilyada da fiyatlar arttı.

Yangın Düğün Yapacakları, Mobilya Alacakları Yaktı! Fiyatlarda Durdurulamayan Artış

Türkiye'nin dört bir yanında aniden çıkan yangınlar çok geniş bir alanda etkili oldu. Ormanlık alanların kül olması tüm Türkiye'yi hüzne boğarken yangınların ekonomik etkileri de ortaya çıkmaya başladı. İlk fiyat artışları da mobilyada görüldü.

MOBİLYACILAR İSYANDA FİYATLAR YÜZDE 100 ARTTI

Yangınlarla birlikte fırsatçılar hemen düğmeye bastılar. Bir süredir yükseliş eğiliminde olan tomruk ve kereste gibi ürünlere yangınlar da bahane edilerek çok yüksek oranlarla zam yapıldı. Yangınlar sonrasında fiyatların iki katına çıkmış olması sektör temsilcilerini isyanm ettirdi. Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada ortaya çıkan büyük yangınlar fiyatların küresel piyasalarda da artmasına neden oldu.

Yangınlar sonrası oluşan zam tablosuna bakıldığında son iki haftada birinci sınıf çam kerestenin metreküp fiyatı 5.000 TL'ye kadar yükseldi. Uluslararası kereste fiyatları ise 7 aylık yükselişini sürdürerek metreküpü 500 dolardan 1.400 dolar seviyesine ulaştı.

1200 TL'den 4000 TL'ye Çıktı

Fiyatların artışına dair bazı mobilya üreticileri açıklamalarda bulundu. Uzun zamandır sektör de yer alan Mehmet Can Mızrak, Sabah'ta yer alan açıklamasında fiyat değişimlerini yorumladı. Mızrak ürün bulamadığını ifade ederken yaşanan fiyat artışlarına ilişkin "Ahşap ürünlerimizi, gürgen, kayın keresteden yapıyoruz. Çocukluğumdan beri bu mesleği yapıyorum. Orman yangınlarından sonra işlerimiz kırıldı, keresteler çok pahalı oldu. Kereste bulamıyoruz. Çam ağacı bin 200 TL'den 4 bin TL'ye gürgen ise 5 bin TL'ye kadar çıktı" dedi. ,

DÜĞÜN SEZONUNDA YÜZDE 30 ARTAN MOBİLYALARA BİR ZAM DAHA

Düğün sezonun uzun süredir kapalı olması ve yaz ayı başında açılmış olması nedeniyle mobilyalara yüzde 30'lara varan zamlar gelmişti. Bu zamların etkisi geçmeden bir de yangını fırsat bilenlerin yapmış olduğu zamlar fiyatlara eklendi. Fiyatlara dair Sabah'ta yer alan haberde sektör temsilcilerinin sunta, MDF gibi ürünlerin karaborsaya düştüğünü ifade ettiler.

SONRAKİ HABER