Yangın ve Sellerden Zarar Görenler İçin Yardım Kampanyası Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı!

27 Temmuz tarihinde başlayan orman yangınları ve sel felaketlerinden etkilenen kişiler için yardım kampanyası başlatıldı.

Yangın ve Sellerden Zarar Görenler İçin Yardım Kampanyası Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan 28/7/2021 Tarihinde Başlayan ve Başta Akdeniz ile Ege Kıyılarındaki İller Olmak Üzere Farklı İllerimizde Meydana Gelen Yangın Afetleri ile Ülkemizin Birçok Bölgesinde Meydana Gelen Sel Afetlerinden Zarar Gören ve Bundan Sonra Meydana Gelebilecek Yangın ve Sel Afetlerinden Zarar Görecek Afetzedeler İçin Yardım Kampanyası Başlatılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 4372) 13 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yayımlanan karar kapsamında 27 Temmuz günü başlayan orman yangınları ile sel afetinden zarar gören afetzedeler için yardım kampanyası başlatılması kararı alınmış oldu. Alınan yardım kararı IBAN başlığı ile sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

AFAD YETKİLİ KABUL EDİLECEK, AFETZEDELER YARDIMCI OLACAK!

13 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında 28 Temmuz 2021 tarihinde ilk olarak Antalya'nın Manavgat ilçesinde başlayan ve sonra hızla pek çok bölgeye yayılan orman yangınları ile son 1 haftadır etkili olan sel felaketlerinden etkilenen kişiler için yardım kampanyası başlatılacağı ilan edildi.

yardım-kararı

Yardım kararı Resmi Gazete ile yayımlanırken 5902 sayılı kanunun 23 üncü maddesinin ikinci fıkrası gereğince alınan karar bugün itibari ile resmen yürürlüğe girmiş oldu.

afet-yardım-kararı-metni

Karar kapsamında yangın ve selden etkilenen kişilerin yaşam şartlarının iyileştirilmesi amacı ile insani yardım kampanyası başlatılması kararı verildi. Bu karar kapsamında yardım kampanyasının koordinasyonunu Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD üstlenecek. Yardım kampanyası için kamu bankaları ve özel bankalar nezdinde açılacak olan hesaplarda toplanacak.