Yangına Müdahale Eden İtfaiye Erlerine 25 Milyon Liralık Miras Piyangosu Vurdu!

2 kez alevler arasında kalan 1936 Türkiye Güzeli ve doktor Mahmure Birsen Sakaoğlu kendisini kurtaran Fatih İtfaiye Teşkilatı'nda görevli 272 itfaiyeciye tüm mirasını bıraktı.

Emlak Magazin 13.09.2021 - 11:25 13.09.2021 - 11:25 Gülcan Özer

1909 senesinde dünyaya gelen ve 1936 yılında Türkiye Güzeli seçilen Dr. Mahmure Birsen Sakaoğlu ilki 4 yaşında ikincisi ise 90 yaşında olmak üzere iki kere yangın tehlikesi atlattı. Yaşadığı iki yangından da kendisini Fatih İtfaiye Teşkilatı'nda görevli olan itfaiyeciler kurtardı. 

1999 senesinde aynı zamanda meslektaşı olan doktor eşini kaybeden Sakaoğlu 3 Mayıs 2000 tarihinde akıl sağlığının yerinde olduğunu gösteren rapor alarak el yazısı ile vasiyetnamesini hazırladı. Yaşlı kadın tüm vasiyetini müdüründen kapıcısına kadar Fatih İtfaiyesinde çalışan tüm personele dağıtılmak üzere bıraktı. Vasiyete göre bankadaki paranın faizi 3 ayda bir burada görevli tüm personele eşit olarak dağıtılacaktı. 

MİRAS DAVASI TAM 16 YIL SÜRDÜ! 

Yaşlı kadının 17 Aralık 2003 tarihinde 94 yaşında hayata gözlerini yumması üzerine vasiyeti açıldı. Yaşlı kadının erkek kardeşi olan emekli albay ile 4 yeğeninin mirastan pay istemesi sonucunda yargı süreci başlamıştı. Mahkeme nihai kararını açıklarken "Sakaoğlu vasiyetinde, Fatih'teki dairesinin kirası ile bankadaki dolar ve Türk lirası cinsinden paranın sonsuza kadar kalmak şartı ile faizlerinin 3 ayda bir alınarak Fatih İtfaiye erlerinin müdüründen kapıcısına kadar eşit miktarda ödenmesini, manevi oğlu Mustafa Bakır'a faiz ve kiradan pay verilmesini, mirasından mahrum ettiği kardeşine pay verilmemesini vasiyet etmiştir.

fatih-itfaiyesine-miras

Sakaoğlu'nun bu vasiyeti 30 Ocak 2004 tarihinde İstanbul 17. Noterliği'nde onaylanmıştır. Dava konusu el yazması vasiyetnamede açıklanan taşınmazdaki kira geliri ile bankadaki paranın faiz gelirinden faydalanacak olan Fatih İtfaiyesi'nde çalışan kişilerin kimler olduğunun araştırılması için bilirkişi raporu hazırlanmıştır. Bilirkişi raporu doğrultusunda tespit edilen itfaiye çalışanlarının açtığı vasiyetnamenin tenfizi davasının kabulüne karar verilerek vasiyetinin yerine getirilmesine karar verilmiştir" denilerek 16 yıldır devam eden mahkeme süreci sonlandırılmış oldu.

25 MİLYON LİRALIK MİRAS 272 İTFAİYE ERİNE KALDI! 

14. Asliye hukuk mahkemesi tarafından verilen nilhai karar kapsamında Sakaoğlu'nun 25 milyon liralık mirası, bilirkişi tarafından tespit edilen Fatih İtfaiye Teşkilatı'nda çalışan toplam 272 kişi arasında paylaştırıldı. Böylelikle itfaiye erleri müdahale ettikleri yangın sonrasında 25 milyon liralık sürpriz bir mirasa kavuşmuş oldular.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@