Yangından Zarar Görenler İçin TOKİ Köy Evleri İnşa Edecek!

Türkiye'nin farklı illerinde meydana gelen yangınlarda hasar gören yerlere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yeni köy evleri inşa edilecek. 

Toki 01.08.2021 - 13:31 01.08.2021 - 13:38 Engin Uzunoğlu

Türkiye günlerdir farklı şehirlerde çıkan orman yangınları ile mücadeleye devam ediyor. Bu yangınlar söndürülürken yerleşim yerlerine sıçrayan yangınlar nedeniyle çok sayıda vatandaş da mağdur oldu. 

Antalya, Muğla, Mersin, Adana ve Osmaniye'de meydana gelen 112 yangında tahribat çok büyük oldu. Bu nedenle bu bölgelerde yangından etkilenen yerler Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edildi. 

TOKİ HIZLA PROJE HAZIRLADI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ise yangından hasar gören yerleşim yerlerinde vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için harekete geçti. Hızlı bir şekilde projelendirme çalışmalarına başlayan TOKİ yangın mağduru vatandaşlar için köy evleri inşa edileceğini duyurdu. 

toki yangın köy evi projesi 2

1 YIL İÇERİSİNDE YENİ KÖY EVLERİ İNŞA EDİLİP TESLİM EDİLECEK

TOKİ tarafından yapılan son bilgilendirmeye göre yangın nedeniyle kullanılamaz hale gelen köy evleri için yöresel mimariye uygun bir şekilde köy evleri projesi hazırlandı. Bu köy evlerinin ev, ahır, depo ve bahçe bölümlerinden oluşacağı bildirildi. 1 yıl içerisinde inşa edilecek olan köy evleri mağdur olan vatandaşlara yine 1 yıl içerisinde teslim edilecek. 

toki yangın köy evi projesi 3

BAKAN MURAT KURUM AÇIKLAMA YAPTI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise yapılan çalışmalarla ilgili olarak kapsamlı bilgilendirmede bulundu. Bakan Murat Kurum, “Yangınla mücadelemizin 5. gününde de tüm imkanlarımızla saha çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ekiplerimiz son sistem teçhizatlarımızla hasar tespit çalışmalarına devam ediyorlar. 

Yangından zarar gören illerimizde 257 kişilik ekibimiz teknolojinin tüm imkanlarından faydalanarak hasar tespit çalışmalarında aktif rol üstleniyorlar. Antalya Manavgat'ta 33 mahallenin 30'unda hasar tespit çalışmalarını tamamladık. 768 konut, 38 ticarethane, 224 ahır ve 416 diğer hane olmak üzere toplamda 1.446 bağımsız birimin ecilen yıkılması gerektiğini tespit ettik.

Muğla Marmaris'te ekiplerimiz 74 binanın ağır hasarlı olduğunu, Mersin'de 77 binanın acilen yıkılması gerektiğini, Adana'da 61 binanın yıkılması gerektiği tespitlerini yaptılar. Bu binalar için gereken tüm işlemler en kısa sürede yapılacaktır.” dedi.

TÜM ZARARLAR KARŞILANACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Yaşanan yangın afeti sonrasında tüm ekiplerimiz ile tüm mağdur vatandaşlarımızın yanında almaya ve onların ihtiyaçlarını karşılayarak yaralarını sarmaya gayret ediyoruz. Kimse mağdur olmayacak ve kaderine terkedilmeyecektir. Tüm vatandaşlarımızın gördükleri zararlar karşılanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@