Yanlış Anlaşılan Mahalle İsmi Değiştirildi!

Trabzon'da Araklı ilçesinde adı nedeniyle dalga konusu olan Dul Mahallesi vatandaşları, mahallenin adını değiştirmek istedikleri için imza toplayıp belediyeye başvurdular.

Gündem 16.04.2019 - 19:00 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

Trabzon'da Araklı ilçesinde adı nedeniyle dalga konusu olan Dul Mahallesi vatandaşları, mahallenin adını değiştirmek istedikleri için imza toplayıp belediyeye başvurdular.

Trabzonda Araklı ilçesine bağlı Dul Mahallesi alay konusu oldu. Çevre ilçeler ve şehir dışından gelen insanların bu mahalleli hep dul mu? sorusuna daha fazla dayanamadılar.Kendi Aralarında İmza Topladılar!Özellikle kadınların eşlerinin vefat ettiği ya da ayrıldığı sanılan Dul Mahallesi'nde vatandaşlar mahallenin adının değiştirilmesi için imza topladılar.Konuyla ilgilenen Trabzon Büyükşehir Belediyesi Dul Mahallesi sakinlerinin bu talebi üzerine ne diyeceğini bilemedi. Mahallenin adını değiştirilmesini isteyen tam 932 vatandaş imza attı. Mahallenin Adını Değiştirmek İstemeyenler Tepki Gösterdi!Mahallede çok az sayıda kişi ise isminin Dulkadiroğulları Beyliği'nden geldiğini belirttiği mahalle adının değişikliğine karşı çıktı. Fakat çok sayıda insanın isteği üzerine 3 ay önce belediye meclis kararı ile mahallenin adı 'Çamlıca' olarak değiştirildi.İsmin değişmesinin ardından mahallenin girişine Çamlıca Mahallesi tabelaları takıldı fakat mahalle dışından bilmeyenler için altına "eski dul" ibarelerine yer verildi. Çamlıca mahallesi muhtarı Selahattin Hacıalioğlu, "Dul kadının oğlu, dulun oğlu derken mahallenin adı 'dul' kaldı. Şimdi sorulduğunda Çamlıca Mahallesi diyoruz. Bilmeyenler yine soruyor, bu defa anlamaları için eski Dul Mahallesi demek zorunda kalıyoruz. Zamanla isim değişikliği de insanların kafasında yer edecektir. Kadınlar üzerindeki bu dul algısı da isim değişikliği olunca ortadan kalkmış oldu" açıklamasında bulundu.Mahalle sakinlerinden Safiye Kara "Eskiden burada çok fazla dul kadın var diye mahallemizin adının 'Dul' olduğu söyleniyor.Biz de bu isimden rahatsızlık duyduk. İnsanlar bizi dul zannediyordu. Eşimizden ayrıldığımızı ya da eşimizin bizi terk ettiğini söylüyorlardı. Biz de bütün kadınlarla bu durumdan rahatsızlık duyuyorduk. Herhangi bir yerde nüfus kağıdımıza baktıklarında doğum yeri kısmında 'dul' yazınca medeni hali yazan yerle karıştırıp bizi 'dul' zannediyorlardı. Sürekli sıkıntılar yaşıyor ve açıklama yapmak zorunda kalıyorduk. İsminin değiştirilmesini istedik ve adını sonunda 'Çamlıca' koyabildik. Şimdi çok mutluyuz" dedi.Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@