Yapı Denetim Cezaları Resmi Gazete İle Yayımlandı! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İş Almama Cezası Verilen İsimler Kimler

Yapı Denetim cezaları 12 Mayıs 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapı denetim kanunu ve yönetmeliği kapsamında verilen cezalar!

Emlak Haberleri 12.05.2022 - 06:48 12.05.2022 - 07:04 Gülcan Özer

İnşaat sektöründe denetimin artması ve inşaatların daha sağlam, güvenilir yapılması için geliştirilen Yapı Denetim Sistemi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından alınan yeni kararlar resmen duyuruldu. Bakanlığın almış olduğu kararlar kapsamında kanun ve yönetmelikte belirlenen kurallara uymayan denetim şirketleri hakkında verilen cezalar ilan edilmiş oldu. 

12 Mayıs 2022 Tarihli ve 31833 Sayılı Resmî Gazete ile Çevre. Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan kararlar kapsamında adeta ceza yağdırıldı. Alınan kararlar kapsamında yapı denetim şirketlerinde sorumluluğu bulunan ve 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkındaki Kanundaki hükümler doğrultusunda denetlemediği anlaşılan kurumlara idari para cezası, sorumlu denetim elemanı olan kişilere ise iş almama cezası verildi. 

YAPI DENETİM ŞİRKETLERİNE İŞ ALMAMA CEZASI VE İDARİ PARA CEZASI YAĞDIRILDI! 

Bakanlığın yapmış olduğu denetimlerde gerekli denetimleri yapmadıkları belirlenen şirketlere idari para cezası kesilirken, bu şirketlerde sorumlu denetim elemanı olarak görev alan kişilere ise 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanunun 8. maddesinin sekizinci fıkrası uyarınca üç yıl süre ile herhangi bir yapı denetim veya laboratuvar kuruluşunda teknik bir görev almaması ve başka bir yapı denetim veya laboratuvar kuruluşunun ortağı da olmaması cezası verildi. 

liste 1-1

liste 2-1

Listenin PDF Formatına Ulaşmak İçin Burayı Tıklayınız...

Listede yer alan kurumlar ve kişiler hakkında verilen cezalar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın 9 Mayıs 2022 tarihil ve 3605511 sayılı olur kararı ile uygun görülerek Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe alındı. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@