Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Resmi Gazete'de Yayımlandı! Bina Sertifikaları İçin Yeni Kararlar!

23 Haziran 2021 Çarşamba tarihli Resmi Gazete'de “Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlandı. Yapılan yönetmelik değişikliği bina kimlik sertifikaları ile alakalı uygulamalara yer verildi. 

Emlak Haberleri 23.06.2021 - 03:00 23.06.2021 - 03:00 Serhat Karaman

Resmi Gazete'nin 23 Haziran 2021 Çarşamba tarihli ve 31520 sayılı nüshası yayınlandı. Buna göre Resmi Gazete'de yapı denetimi ile alakalı yapılan bir yönetmelik değişikliğine yer verildi. “Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

YAPI DENETİMİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

Yapılan yönetmelik değişikliğine göre 5/2/2008 tarihli ve 26778 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürülüğe giren Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinin 19. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde ve üçüncü fıkrasının (b) bendinde değişiklikler yapıldı. Yönetmelikte geçen “yapı denetim kuruluşları, labaratuvarlar ile şubelerinin” ibareleri yerine “yapı denetim kuruluşları ve labaratuvarların” şeklinde değiştirildiği bildirildi. 

BİNA SERTİFİKALARI İÇİN YENİ KARAR

“Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile getirilen önemli değişiklik ise bina sertifikaları ile alakalı oldu. Bu değişikliğe göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen yapılardan iş bitirme aşamasına gelenler için yapı denetim kuruluşlarınca Bakanlıktan temin edilecek bina kimlik sertifikasının yapının kolayca görünen bir kısmına asılması gerektiğine karar verildi. 

Ayrıca yapılan yönetmelik değişikliği ile bina kimlik sertifikası bedellerinin nher yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından velirlenerek açıklanacağı bildirildi. Bina kimlik sertifikası bedellerinin ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Döner Sermaye hesabına yatırılacağı açıklandı. 

“Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile iş bitirme aşamasına gelen yapıların sertifikalandırılmalarına dair de usul ve yöntemin çerçevesi çizildi. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkili kılındı. İlgili usul ve esasların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenip açıklanacağı bildirildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@