Yapı Kayıt Belgesi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İmar barışından yararlanmak isteyen kişilerin yapı kayıt belgesi ücreti yatırması gerekiyor. Peki, yapı kayıt belgesi hesaplaması nasıl yapılır?

Emlak Terimleri 27.07.2018 - 18:30 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

İmar barışından yararlanmak isteyen kişilerin yapı kayıt belgesi ücreti yatırması gerekiyor. Peki, yapı kayıt belgesi hesaplaması nasıl yapılır?

İmar barışı başvurusu yaparak e devlet üzerinden işlemlerini tamamlayan kişilere ilk etapta yapı kayıt belgesi veriliyor. Bu belgeyi alan kişiler ardından isterlerse iskan belgesi almak için başvuruda bulunabiliyor ya da tapusuz gecekondular için tapu çıkartabiliyor. Yapı Kayıt Belgesi Ücreti Nasıl Hesaplanır?İmar barışı ücreti hesaplaması yapılırken yapının bulunduğu arsanın emlak vergisi değeri ile binanın toplam yapı alanı temel alınacak. Bu yöntemle belirlenecek olan yapı maliyet bedeli üzerinden konutlar için yapılan imar barışı başvurularında yüzde 3, ticari amaçla kullanılan taşınmazlar için yapılan başvurularda ise yüzde 5 oranında imar barışı ücreti ödenecek. Birim maliyet bedeli hesaplaması yapılırken;Tarımsal amaçlı basit binalar için 200 TL/ metrekare1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600 TL/ metrekare3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için 1000 TL/ metrekare8 ve daha yüksek katlı binalar için 1600 TL/ metrekareLüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane, otel ve benzeri yapılar 2000 TL/metrekareGüneş Enerjisi Santralleri (GES) 100.000 TL/MW esas alınmak suretiyle hesap yapılacak.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar barışı hesaplama makinesi sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ...Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@