Yapı Kayıt Belgesi Nereden, Nasıl Alınır, Ne İşe Yarar?

İmar barışından yararlanmak isteyen kişilerin yapı kayıt belgesi almaları gerekiyor. Peki, yapı kayıt belgesi nereden nasıl alınır, ne işe yarar?

Kentsel Dönüşüm 28.07.2018 - 17:38 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

İmar barışından yararlanmak isteyen kişilerin yapı kayıt belgesi almaları gerekiyor. Peki, yapı kayıt belgesi nereden nasıl alınır, ne işe yarar?

13 milyona yakın yapıyı ilgilendiren imar barışı için başvurular tüm hızı ile devam ediyor. İmar barışından yararlanmak isteyen kişilerin ise yapı kayıt belgesi başvuru formu doldurması gerekiyor. İşte imar barışı hakkında merak ettikleriniz...Yapı Kayıt Belgesi Nereden Alınır?Yapı kayıt belgesi almak isteyen kişilerin başvurularını e-devlet üzerinden yapmaları gerekiyor. E-devlet imar barışı başvuru yapan kişilerin karşılarına gelen form aslında yapı kayıt belgesi başvurusu için doldurulan bir form. Yani yapı kayıt belgesi e devlet üzerinden alınıyor. Yapı Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?Yapı kayıt belgesi almak isteyen kişilerin ilk olarak e devlet üzerinden imar barışı başvuru formu doldurmaları gerekiyor. Atılması gereken ikinci adım ise doldurulan yapı kayıt belgesi başvurusunu onaylamak oluyor. Onay aşamasına kadar verdiğiniz bilgileri değiştirme imkanı bulunurken onay verdikten sonra ise kesinlikle bir değişiklik yapamıyorsunuz. Onay vermenizin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başvuru esnasında vermiş olduğunuz cep telefonu numarasına imar barışı SMS bilgisi gönderiliyor. Bu bilgide ödeyeceğiniz imar barışı ücreti ve bu tutarı yatıracağınız numara bilgisi geliyor. İmar barışı ücretini ödedikten sonra yapı kayıt belgenizi alabiliyorsunuz. Yapı Kayıt Belgesi Ne İşe Yarar?Yapı kayıt belgesi kaçak yapı cezası uygulanmasını engelleyecek. Yine ilerleyen adımlarda yapı kayıt belgesi ile tapusuz olan gecekondulara tapu çıkarılacak ya da iskanı olmayan binalar iskan belgesi alabilecek. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@