Yapımı 132 Yıl Süren Dünyanın En Zorlu Yolu Türkiye'de

Araç sürmenin gerçekten cesaret gerektirdiği dünyanın en zorlu yolları listesine bir numaradan girmeyi başaran Erzincan Kemaliye Yolu büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Emlak Magazin 18.05.2018 - 21:00 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Araç sürmenin gerçekten cesaret gerektirdiği dünyanın en zorlu yolları listesine bir numaradan girmeyi başaran Erzincan Kemaliye Yolu büyük ilgi görmeye devam ediyor. 

Sıralamada Guoliang Tüneli Yolunu Geride Bıraktı Sıralamada bir altında yer alan Guoliang Tüneli yolunu geride bırakmayı başaran Kemaliye Divriği taş yolu üzerinde yer alan çok sayıda tünel, keskin viraj ve uçurumlarla dünyanın en tehlikeli yolu olarak kayıtlara geçti. Yolda ilerleyen araçların birbirlerini görmelerinin mümkün olmaması tehlikenin boyutunu arttırırken 2 sene önce dünyanın en tehlikeli yolları listesinde yapılan oylama ile birinci sıraya yükseldi.Taş Yol Hikayesi İle Dikkat ÇekiyorYapımı tam 132 yıl süren Taş Yol hikayesi ile de dikkat çekiyor. İnşaatına 1870 yılında başlanan yol halkın adeta iğne ile kazması sonucu 2002 yılında tamamlanabilmiş. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Kemaliye Belediye Başkanı Mustafa Haznedar; "Taş Yolu, tarih boyunca Kemaliyeliler için hep vadiden çıkış için kurtuluş yolu olarak gözükmüştür. Eğinliler katır kervanlarıyla Giresun Limanı'na, oradan da gemilerle İstanbul'a ulaşırdı.Bu sebeple Fırat Vadisi'nden nehrin ılıman ikliminden faydalanarak 18. yüzyılda bir yol açılması düşünüldü ve sürekli bu yol üzerinde çalışmalar yapıldı. Kazma kürekle adeta iğneyle kuyu kazıyan yöre halkının çalışmaları netice vermeyince merhum Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu, 'Siz bir koyun, ben devlet olarak iki koyacağım ve hep birlikte bu yolu açacağız' dedi. Daha sonra tabii teknoloji, iklimler değişti, karlar azaldı. Bu sefer de Erzincan'ın bir başka medarıiftiharı Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanı olunca Avaz bölgesinden Kemaliye'ye büyük bir yol açınca Taş Yolu ulaşım için önemini kaybetti." dedi.Kemaliye Taş Yol Fotoğrafları Emlak haberleri, TOKİ satış duyuruları, konut projeleri, kentsel dönüşüm, konut kredisi ve ekonomi haberleriiçin emlak365.com sitemizi takip edebilir, mobil uygulamalarımızı indirerek anlık bildirimlerle haberlerimizi daha kolay takip edebilirsiniz.Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ


Gelişmelerden Haberdar Olun

@