Yargıda Yeni Dönem Başladı, Çevre ve İmar Mahkemeleri İçin Geri Sayım Başladı!

1 Eylül tarihi itibari ile açılışı yapılan yeni yargı dönemi ile beraber çevre ve imar mahkemeleri için geri sayımda başlamış oldu.

Emlak Haberleri 03.09.2021 - 13:15 03.09.2021 - 13:18 Gülcan Özer

Yeni yargı döneminin başlaması ile beraber yargıda yeni dönem resmen başlamış oldu. Yeni dönemde yargılamanın süresinin kısaltılması ve hakim ve savcıların ihtisaslaşmasını sağlayacak düzenlemeler hayata geçirilecek. 

Bunun yanı sıra çevre ve imar mahkemelerinin kurulması için beklenen düzenlemeler hayata geçirilecek. Adalet Bakanlığı tarafından çalışmaları yapılan Yargı Reformu Stratejisi ve İnsan Hakları Eylem Planı doğrultusunda 5. yargı paketi hazırlıkları tüm hızı ile sürüyor. 

5. YARGI PAKETİ İLE ÇEVRE VE İMAR MAHKEMELERİ KURULACAK, SÜREÇ HIZLANACAK! 

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan Yargı Reformu Stratejisi ve İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında 5. yargı paketi üzerindeki çalışmalar hızlandı. Yeni yasama döneminde yapılacak olan düzenlemeler meclise sunulacak ve bir çok önemli düzenlemeler hayata geçirilmiş olacak. 

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, AB müktesebatı çerçevesinde gözden geçirilip uyumlaştırma çalışmaları tamamlanacak. Bünyesinde ceza hukuku, infaz hukuku, özel hukuk, idare hukuku ve mukayeseli hukuk gibi bölümlerin yer alacağı bir enstitü kurulacak.

Yine ihtisas gerektiren enerji, imar ve çevre gibi alanlarda süreçlerin daha hızlı sürmesini sağlamak adına özel mahkemeler kurulacak. Son dönemin en çok tartışılan konuları arasında yer alan icra ile çocuk teslimi de sona erdirilecek. Yapılacak olan düzenleme ile avukatlar staj dönemleri boyunca sigortalı olarak çalışabilecek. 

Atamaya kıdem şartı getirilecek. Belirli kıdeme sahip olan hakim ve savcılar için coğrafi teminat getirilecek. Hakim ve savcı yardımcılığı müessesi kurulacak. Atılacak adımlarla yargının kalitesinin artırılması hedeflenecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@