Yargıtay Başkasının Malına El Koyanlar Hakkında Emsal Karar Açıkladı: Haksız İşgal Tazminatı!

Başkasına ait olan taşınmazı kendi malı gibi kullanmak sureti ile fayda sağlayanlar hakkında Yargıtay emsal karar açıkladı. Başkasının malını kullanan tazminat ödeyecek!

Emlak Haberleri 29.05.2022 - 10:42 29.05.2022 - 10:43 Gülcan Özer

Yargıtay emsal bir karara daha imza attı ve başkasının malını kullanarak kendisine ekonomik yarar sağlayan kişilere dur dedi. Sık sık davalara konu olan başkasına ait olan taşınmazı kendi malı gibi kullanarak ekonomik yarar sağlamak konusunda açılan davada Yargıtay milyonlarca kişiye emsal olacak bir karara imza attı. 

Söz konusu emsal kararın alınmasına neden olan davada bir binada dükkanı bulunan kişi yanında bulunan sığınağı da depo olarak kullanmaya başladı. Olayı fark eden mülk sahibi şikayette bulununca konu hakkında inceleme başlatıldı. Başkasına ait olduğu alanı kullanan dükkan sahibi hakkında başkasına ait olduğunu bildiği yerde ekonomik fayda sağlayan şirket sahibi hakkında dava açılmasına karar verildi. 

HAKSIZ İŞGAL TAZMİNATI ÖDEMESİNE KARAR VERİLDİ! 

Mülk sahibi görülen davada kendisine ait olan alanın izni olmadan kullanılması gerekçesi ile dükkan sahibinden 65 bin TL tazminat talep etti. Mahkeme davayı kabul ederken Davalının istinafa gitmesi sonrasında Bölge Adliye Mahkemesi mahkeme kararını kaldırdı. 

Mülk sahibinin bu kararı temyiz ettirmesi üzerine dava Yargıtay'a taşınırken Yargıtay bir başkasına ait malı kullanmanın bir bedeli olmalı gerekçesi ile davalıyı haksız işgal tazminatı ödemeye mahkum ederek emsal bir karara imza attı. Ortak karar ile Bölge Adliye Mahkemesi tarafından verilen karar bozulurken alınan bu karar benzer durumda mağdur olan mal sahiplerinin tazminat alması yolunu açması açısından büyük önem taşıyor. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@