Yargıtay Fahri Müfettişlerin Başka İlde Ceza Kesmesine İlişkin Kararı Açıkladı

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, fahri müfettişlerin başka ilde ceza kesip kesemeyeceğine ilişkin kararını açıkladı.

Gündem 20.04.2022 - 09:38 20.04.2022 - 09:38 Gülşah Konuk Akın

Trafik kurallarına uymayan sürücülerin tespiti için İçişleri Bakanlığı tarafından fahri trafik müfettişleri uygulamasına geçildi. Kuralları ihlal eden sürücülere fahri müfettişler, Kabahatler Kanunu çerçevesinde ceza kesme hakkına sahip. Bir fahri trafik müfettişinin ceza kestiği sürücü cezayı haksız bularak kararı Yargıtay'a taşıdı.

Sulh Ceza Mahkemesi, cezayı yazan fahri müfettişin başka bir şehirde yaşıyor olmasının önemsiz olduğunu vurguladı ve sürücünün itirazını reddetti. Karar kesinleşti ve sürücü cezayı ödemek zorunda kaldı. Adalet Bakanlığı yıllar sonra cezasının iptal edilmesini istedi ve Yargıtay 7. Ceza Dairesi devreye girdi. 

9

FAHRİ MÜFETTİŞ BAŞKA BİR ŞEHİRDE CEZA KESEMEZ

Yargıtay kararında: "2918 sayılı Yasanın 114/1. Maddesi ise "Bu Kanunda yazılı trafik suçlarını işleyenler hakkında yetki sınırları içinde Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı personeli ile Ulaştırma Bakanlığının ve Karayolları Genel Müdürlüğünün ilgili birimlerinin il ve ilçe kuruluşlarında görevli ve yetkili kılınmış personelince tutanak düzenlenir. " ifadelerine yer verildi.

Fahri müfettişin başka bir şehirde ceza kesemeyeceğine karar veren Yargıtay 7. Ceza Dairesi, 2021 yılında emsal bir karara imza attı. Kararda, idari kurul, makam veya kamu görevlilerinin sadece görev alanına giren yerlerde yapılan kabahatlere idari yaptırım yapabileceği ifadelerine yer verildi. Yargıtay, kararın bozulmasına oy birliği ile karar verdi. İtiraz ettiği halde trafik cezasını ödemek zorunda kalan sürücü, ödediği ceza tutarını geri aldı. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@