Yargıtay Kararı Açıklandı: Cam Balkon Yasal Mı 2022, Belediye İzni Gerekli Mi, Yasak Mı?

Oturduğu eve cam balkon yaptırmak isteyen ya da yaşadığı binada cam balkon olan herkesi ilgilendiren emsal Yargıtay kararı açıklandı. Cam balkon yıkım kararı var mı, yıkılır mı, izin almak şart mı?

Emlak Haberleri 01.02.2022 - 14:09 01.02.2022 - 14:09 Gülcan Özer

Pandemi döneminden zorunlu karantina kararları nedeni ile evlerde geçirilen zaman süresi artarken pek çok kişi bu dönemde balkonlu evleri tercih etmişti. Balkonlu ve bahçeli evlere olan talep artarken balkon kapatma ve cam balkon taleplerinde de rekor artış yaşanmıştı. Soğuk havalarda da balkon keyfi yaşamak isteyen, balkonunu hava koşullarından korumak isteyen kişiler cam balkon sistemleri ile evlerinde yeni bir yaşam alanı oluşturmayı tercih etmişti. 

Süreçte binalarda cam balkon yaptıran kişi sayısı artarken cam balkon yasal mı, cam balkon yaptırırken izin almak şart mı, cam balkon için belediyeden, Pimapen cam balkon yasak mı, iskan almadan cam balkon yapılır mı, katlanır cam balkon yasal mı soruları yeniden gündeme taşındı. Cam balkon belediye izni süreci ve apartman balkon yönetmeliği de yine araştırılmaya başlanmıştı. Süreçte tüm tartışmalara neden olacak emsal kararı Yargıtay açıkladı. 

APARTMAN BALKON YÖNETMELİĞİ: KATLANIR, PİMAPEN CAM BALKON YASAL MI?

Apartmanlarda, çok katlı binalarda ve sitelerde yani ortak kullanılan yaşam alanlarında uyulması gereken kurallar Kat Mülkiyeti Kanunu ile belirlenmektedir. Bu kanun kapsamında herkesin huzurlu bir ortamda yaşamlarına devam etmeleri için uyulması gereken kurallar bütünlüğü belirlenmiştir. Binaların ortak kullanım alanları da bu kanun ile belirlenmiş olup balkonlar için de uyulması zorunlu kurallar bulunmaktadır. 

Balkonlar kat malikinin kullanımına ait olmakla beraber bu alanlarda yapılacak olan tadilat ve işlemlerde tıpkı binanın dış cephesinde olduğu gibi izin alınması gerekir. Cam balkon için belediye izni değil diğer kat maliklerinin izninin alınması gerekir. 

cam-balkon-emsal-karar-ana-manşet

CAM BALKON YIKILIR MI, YIKIM KARARI VAR MI?

Evet, ne yazık ki Yargıtay 18. Hukuk Dairesi 2015/6244 Esas ve 2016/2299 numaralı emsal kararı kapsamında apartmanda çoğunluk onayı alınmadan yapılan cam balkon için yıkım kararı çıkmıştır. Apartmanda cam balkon yaptırmak isteyen kişilerin Balkon KAPATMA izin Dilekçesi örneği hazırlayarak binada oturan komşularına imzalatması gerekir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta 5'te 4 çoğunluğun onayının alınmasıdır. Yani binada 10 daire bulunuyorsa en azından 8 komşunuzun size onay vermiş olması gerekir. Aksi halde tek bir komşunuzun dahi şikayet etmesi halinde yapmış olduğunuz cam balkon yıkılır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@