Yargıtay'dan Bedelli Askerlik Yapacak Çalışanlara Kıdem Tazminatı Müjdesi

Son yıllarda çalışma hayatında önemli bir sorun haline gelen bedelli askerlik kıdem tazminatı konusunda Yargıtay, çalışanların lehine karar verdi.

GÜNDEM 21.02.2020 - 09:15 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

Son yıllarda çalışma hayatında önemli bir sorun haline gelen bedelli askerlik kıdem tazminatı konusunda Yargıtay, çalışanların lehine karar verdi. Konuya ilişkin görülen yargı sürecinde bedelli askerlik yapacak olan çalışanlara kıdem tazminatı ödenmesine karar kılındı. Bunun yanında Yargıtay memurların bedelli askerlik yapmalarına ilişkin de önemli bir içtihada imza attı.

Bedelli askerlik uygulamasının başlaması ve daha sonra kalıcı hale gelmesinin ardından bu alanda yaşanan bazı sorunlar yargıya taşınmıştı. Bu sorunların birinci sırasında ise bedelli askerlik yapacak vatandaşların, işten çıkmaları ve kıdem tazminatı ödenmesi noktasında olmuştu. İşveren ve çalışanlar arasında yaşanan uyuşmazlığa ilişkin Yargıtay'dan karar çıktı. Çalışanların lehine çıkan kararın detayları.BEDELLİ ASKERLİK YAPACAK İŞÇİLERE KIDEM TAZMİNATI MÜJDESİYargıtay 9. Hukuk Dairesi iki yıldan uzun süredir devam eden bedelli askerlik için işten çıkan çalışanlara kıdem tazminatı ödemesi konusunda kararını verdi. Bu karar kapsamında askerlik için işten ayrılması gereken işçilere kıdem tazminatı ödenmesine hüküm verildi.Yargıtay'ın hüküm metninde, "Askerlik görevini bedelli olarak yapmak isteyen işçi, iş akdini "askerlik" nedeniyle feshederse kıdem tazminatını hakkedecektir." kararı yer aldı. Bu karara göre vatani görevini yapmak için işinden ayrılması gereken her çalışan, diğer şartları da sağlıyorsa kıdem tazminatı alabilecek. MEMURLAR İÇİN BEDELLİ ASKERLİK KARARIKamu kurumlarında çalışan devlet memurları için Yargıtay tarafından alınan kararda ise bedelli askerlik yapacak memurlar 30 gün boyunca aylıksız izinli sayılacak. Ayrıca bedelli askerlik yapacak kamu personellerinin bu izinleri amirleri tarafından onaylanmak zorunda olacak. 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@