Yargıtay'dan Emsal Karar Çıktı! Kusurlu Arabanızı Sıfırı ile Değiştirebilirsiniz

Yargıtay'dan tüm araç sahiplerini ilgilendiren emsal ayıplı mal kararı çıktı. 10 yıllık aracınızı sıfırı ile değiştirebilirsiniz. İşte o karar...

Yargıtay'dan Emsal Karar Çıktı! Kusurlu Arabanızı Sıfırı ile Değiştirebilirsiniz

Mersin'in Tarsus ilçesinde yaşayan bir kişi, 10 yıl önce otomobil bayisinde 2012 model sıfır binek araç aldı. Araçta kaza, darbe olmamasına rağmen iddialara göre 5 yıl sonra aracın tavanında ve sol arka camının kenarındaki boya attı ve döküldü. Vatandaş, otomobili satın aldığı bayiye durumu anlattı. Firma, aracı komple boyayabileceklerini fakat zararın tamamını karşılayamayacaklarını söyledi.

Sabah'ın haberine göre araç sahibi A.H 2017 yılında satıcı firmaya dava açtı. Bilirkişi raporunda aracın komple boyanması halinde 5 bin TL boyama masrafı, 12 bin TL değer kaybı olduğu belirlendi ve aracın alınıp ayıpsız misli ile değiştirilmesi gerektiği bildirildi.

yagıtaydan emsal ayıplı mal kararı

TÜKETİCİ MAHKEMESİNDEN RED GELDİ

Satıcı firma, 2012 model araç için verilen 3 yıl boya garantisinin 2015 yılında dolduğunu, insan eli değmeden robotlar ile boyanan araçları ayıplı ya da hasarlı olarak üretim hattından çıkarmamama ilkeleri olduğunu iddia ederek sorunun üretim kaynaklı olmadığını vurguladı. Bayi de davacıya arabanın kusursuz ve ayıpsız teslim edildiğini, 3 yıllık boya garantisi süresince de davacının kendilerine ihbarda bulunmadığını, sorunun üretim değil dış kaynaklı olduğu kanaatinde olduklarını savundu.

Yerel mahkeme tarafından araçta açık ya da gizli ayıp olmadığı, basit bir boya ile sorunun çözüleceğini, ayıp daha sonra ortaya çıksa bile malın teslim edilmesinin ardından 2 yıllık zaman aşımına tabi olduğu gerekçesi ile davayı reddetti.

yargıtaydan emsal karar

YARGITAY'DAN EMSAL KARAR ÇIKTI

Alıcının avukatları karara itiraz etti ve dava bir üst mahkemeye taşındı. Adana Bölge Adliye Mahkemesi 5. Hukuk Dairesi, bilirkişi raporunda arızanın imalattan kaynaklı olduğu, sorunun üretimden kaynaklanan gizli ayıp niteliğinde olduğunu, bu ayıp karşısında da zaman aşımının söz konusu olmadığını vurguladı. Yerel mahkemenin zaman aşımı kararı bozuldu 2012 model aracın ayıpsız misli ile değişimine ve davanın ilk derece mahkemesinde yeniden görülmesine karar verildi.