Yargıtaydan Kiracılara Müjdeli Haber Geldi! Ev Sahibi Oğlum Oturacak, Gelecek Diyerek Kiracıyı Artık Çıkaramayacak

Ev sahipleri tarafından evin tahliye edilmesi için en sık ortaya sunulan nedenlerden biri olan oğlum gelecek / evlenecek bahanesi için Yargıtay emsal sayılacak bir karara imza attı.

Emlak Haberleri 01.09.2018 - 15:00 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Ev sahipleri tarafından evin tahliye edilmesi için en sık ortaya sunulan nedenlerden biri olan oğlum gelecek / evlenecek bahanesi için Yargıtay emsal sayılacak bir karara imza attı.

Kiracıların yüzünü güldürecek olan karar kapsamında bundan sonra ev sahipleri sadece oğlum evlenecek, oğlum oturacak gibi basit bahanelerle kiracıları evden çıkaramayacak. Bu bahaneyi öne süren ev sahibinin bu iddiasını kanıtlaması gerekecek. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi tarafından verilen emsal karar milyonlarca kiracının yüzünü güldürürken ev sahiplerine ise yeni sorumluluk getirmiş oldu. Yargıtay Tarafından Verilen "Oğlum Evlenecek, Gelecek" Bahanesi Emsal Karar Metni "Kimlerin ihtiyacı için tahliye davası açılabileceği Türk Borçlar Kanunu'nun 350. maddesinde sınırlı olarak sayılmıştır. Sözü edilen madde hükmüne göre kiraya veren veya kiraya veren durumunda olmayan malik ancak kendisinin, eşinin alt soyu ve üst soyunun veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişilerin konut (veya işyeri) ihtiyacı için dava açabilir.İhtiyaç iddiasına dayalı davalarda tahliyeye karar verilebilmesi için ihtiyacın gerçek, samimi ve zorunlu olduğunun ispatlanması gerekir. Devamlılık arz etmeyen geçici ihtiyaç tahliye sebebi yapılamayacağı gibi henüz doğmamış veya gerçekleşmesi uzun bir süreye bağlı olan ihtiyaç da tahliye sebebi olarak kabul edilemez.Davanın açıldığı tarihte ihtiyaç sebebinin varlığı yeterli olmayıp, bu ihtiyacın yargılama sırasında da devam etmesi gerekir. Davacı ile davalı şirket arasında akdedilen kira sözleşmesinin varlığı hususunda uyuşmazlık bulunmamaktadır.Toplanan deliller ve dinlenen tanık beyanları göz önüne alındığında davacının kızının ihtiyaç iddiasının samimi olduğu ayrıca ihtiyaçlının yapmak istediği perakende çanta satışı işinin özel bir uzmanlık ve tecrübe gerektirir nitelikte bulunmadığı anlaşıldığından davanın kabulü ile davalı şirketin tahliyesine karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçeyle davanın reddine karar verilmesi doğru değildir. Kararın davacı yararına bozulmasına oy birliği ile karar verildi" ifadelerine yer verildi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@