Yarım Gün Çalışarak Tam Maaş Alabilirsiniz! İŞKUR 3.550 TL Nakit Ödeme Yapıyor!

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından yarım çalışmaya tam maaş ödemesi yapılıyor. Milyonlarca kişi başvuru yaparak bu ödemeyi alabilirler. İŞKUR yarım gün çalışan annelere 3.550 TL ödüyor.

Yarım Gün Çalışarak Tam Maaş Alabilirsiniz! İŞKUR 3.550 TL Nakit Ödeme Yapıyor!

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından bazı vatandaşlara özel imkanlar sağlanmaya devam ediliyor. Bu kapsamda milyonlarca kişi İŞKUR'a başvurarak nakit ödeme alabiliyorlar. İŞKUR çalışan anneleri desteklemek için çok özel bir imkan sağlıyor ve bu annelere yarım gün çalışarak 3.550 TL ödeme alma fırsatı veriyor.

ÇALIŞAN ANNELERE İŞKUR'DAN ÇALIŞMADAN ÖDEME!

İŞKUR'da uygulanan sistem gereği doğum yapan çalışan annelerin maddi kayıpları engelleniyor. Bu anneler doğum yaptıktan sonra yarım gün çalışıyorlar. Ancak yarım gün çalışma karşılığında tam çalışıyormuş gibi ödeme alıyorlar. İşverenlere ekstra yük bindirmeyen bu uygulama kapsamında fazladan ödemeler İŞKUR tarafından finanse ediliyor.

YARIM MESAİ YAPIP 3.550 TL ALIYORLAR!

Çalışan annelere yapılan nakit yardımı ilk çocuğun doğumu, ikinci çocuğun doğumu, üçüncü çocuğun doğumu gibi farklı kurallarla işliyor. Çalışan anneler doğum yaptıktan ve doğum izinleri bittikten sonra hemen çalışma hayatına girmiyorlar. Bu anneler bebekleriyle ilgilenebilmeleri için imkan bulabilmeleri adına yarım mesai yapıyorlar. Ancak yarım gün çalışan bu annelere İŞKUR 3.550 TL ödeme yapıyor.

Doğum yapan anneler doğum izinleri bittikten sonra ilk çocukta 60 gün, ikinci çocukta 120 gün ve üçüncü çocukta ise 180 gün yarım çalışma yapabiliyorlar. yarım çalışma yapan annelere işverenleri tarafından çalıştıkları kadar maaş ödemesi yapılıyor. Yani bu anneler yarım maaş almaya hak kazanıyorlar ve bu ödemeler olağan bir şekilde işverenler tarafından yapılıyor. Ancak İŞKUR bu annelere yarım çalışma ödeneği imkanı veriyor. Bu ödenek ile beraber uygulanan sistemle brüt asgari ücre tüzerinden çalışma yapılan her ay için 15 günlük ödeme yapılıyor. Bu şekilde çalışan anneler ilk çocuk doğumunda 30 gün, ikinci çocuk doğumunda 60 gün ve üçüncü çocuk doğumunda 90 gün ödeme alabiliyorlar.

6 AY YARIM ÇALIŞMA YAPILABİLİYOR

İŞKUR'un çalışan annelere sağladığı imkan ile ilk çocuğunu doğuran ve doğum izninin ardından yarım çalışmaya başlayan bir anne 2 ay yarım çalışma yapma karşılığında İŞKUR'dan 3.550 TL ödeme alıyor. İkinci çocuğunu doğrudan bir anne 4 ay yarım çalışma yaparak İŞKUR'dan 7.100 TL, üçüncü çocuğunu doğuran anne ise 6 ay yarım çalışma yapaak 10.651 TL ödeme alıyor. Yapılan ödemelerde maaşlar esas alınmıyor ve herkes standart ödeme alıyor. Ödemelerden ise yapılan tek kesinti damga vergisi oluyor.

SONRAKİ HABER