Yarım Gün Çalışın Tam Gün Maaş Alın! Devletten Vatandaşa 10 Bin Liraya Varan Karşılıksız Ödeme İmkanı

Devlet tarafından vatandaşa verilen destekler hız kesmeden devam ederken çalışan annelere verilen desteklerden pek çok kadının haberinin olmadığı belirlendi. işte 10 bin liraya varan ödeme alma imkanı

Yarım Gün Çalışın Tam Gün Maaş Alın! Devletten Vatandaşa 10 Bin Liraya Varan Karşılıksız Ödeme İmkanı

Devlet tarafından vatandaşa verilen desteklerin sayısı her geçen gün sosyal devlet anlayışı ile birlikte artırılmaya devam ediyor. Özellikle kadınların çalışma hayatı içerisinde her açıdan destekleniyor olması son derece önemli. Kadınların anne olduktan sonra çalışma hayatından çekilmeleri istihdam dengelerinin bozulmasına neden oluyor. Çalışma hayatına anne olduktan sonra da belirli şartlar altında devam etmeleri için çeşitli imkanlar tanınmaya devam ediyor.

Devlet tarafından çalışan annelere verilen desteklerin kapsamı aslında çok geniş. Doğum yapmış ve canlı çocuk dünyaya getirmiş olan her anneye doğum sayısına göre değişmekle birlikte tek seferlik olmak üzere 600 liraya kadar doğum yardımı veriliyor. Doğum yardımından faydalanabilmek için ebeveynlerden en az birisinin Türk vatandaşı olması gerekiyor. Üstelik çalışan, çalışmayan, sigortalı fark etmeksizin ödeme yapılıyor.

YARIM GÜN ÇALIŞAN ANNELERE TAM GÜN MAAŞ VERİLECEK

SSK’lı olarak çalışan ve bu süreçte doğum yapmış olan kadınların ilk doğumda 2 ay, ikinci doğumlarında 4 ay ve sonraki doğumlarda ise 6 ay olmak üzere yarım gün çalışma hakları bulunuyor. Bu haktan pek çok çalışan annenin bilgi sahibi olmadıkları için yararlanamadıkları belirlendi.

Yarım gün çalışma süreci içerisinde ekonomik açıdan endişe duyanlara devlet tam gün maaş vereceğini açıklıyor. Bu süreçte maaşın yarısı işveren tarafından ödenirken, diğer yarısını ise devlet ödüyor. Ödemeler İŞKUR aracılığı ile yapılıyor.

ÇALIŞAN ANNELERE EN AZ 10 BİN LİRA İZİN PARASI VERİLİYOR!

dogum-parasi

Çalışan anneler için doğum yaptıktan sonra belirli bir süre izin kullanmaları karşılığında doğum parası ve rapor parası adı altında ödeme yapılıyor. Maaşa göre değişiklik gösteren bu tutar en az 10 bin lira olarak açıklandı.

Anne adına açılan Ziraat Bankası hesabı üzerinden ödeme doğum izninin tamamlanmasının ardından alınabiliyor. En az tutarlar ise asgari ücretli çalışan için geçerli. 3 aylık doğum izninde çalışan kadının hesabına 10 bin lira yatırılmış oluyor.

SONRAKİ HABER