Yaş Şartı Beklemeden 1800 Prim Günü İle Emeklilik! Bu Koşulları Yerine Getirenlere Hemen Maaş Bağlanıyor!

SGK tarafından bazı çalışanlara sağlanan kolaylıkla 1800 prim günü emekli olunabiliyor. Peki 1800 prim günü şartı ile kimler emekli olup maaşa bağlanabilirler?

Finans 15.04.2022 - 20:59 15.04.2022 - 20:59 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de çalışanlar erken emekli olmanın kapsamlı ayrıntılarını araştırmaya devam ediyorlar. Emeklilik şartlarının normalde çok uzun olmasından dolayı çalışanlar bu imkanları değerlendirip erken emekli olabilmek için kendilerine bir yol açmak istiyorlar. Bu doğrultuda SGK sisteminin 1800 prim günü ile emekli olma imkanı sağlayan avantajının detaylı şartları sorgulanıyor. 

1800 PRİM GÜNÜ İLE EMEKLİ OLUP MAAŞA BAĞLANMA

SGK tarafından bazı şartların oluşması durumunda çalışanların 1800 gün ile emekli olmalarına imkan veriliyor. Bu kapsamda uygulama 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre yapılıyor. Bu doğrultuda çalışan sigortalıların çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu iş gücünün yüzde 60 oranında azalması durumunda erken emeklilik imkanı sağlanıyor.

Çalışanlarda gerçekleşen iş gücü kayıplarının Sağlık Kurulunca tespit edilmesi gerektiği bildirildi. Bu durumda olan sigortalı çalışanlar SGK tarafından malul sayılmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken detay bu malullüğün Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilmiş olmasıdır. Farklı sağlık kurumlarından alınacak malullük raporları emekli olmak için dayanak sayılmamaktadır. 

1800 GÜN İLE ERKEN EMEKLİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

1800 prim gününe sahip çalışanların erken emekli olabilmeleri için bazı şartların yerine gelmiş olması gerekir. Bu şartlara göre ek şartlar gündeme gelecektir. Buna göre en az on yıldır sigortalı olunması ve 1800 gün prim ödemesi yapılmış olması gerekmektedir. Ancak başka birsinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olduğu tespit edilen çalışanlardan 10 yıllık sigortalılık şartı aranmamaktadır. Bu çalışanlar yalnızca 1800 prim günü ile emekli olup maaşa bağlanabilmektedirler. 

1800 prim günü ile emekli olmak isteyen çalışan maluliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrılmalıdır.  Çalışmaya devam edenler maluliyet şartlarını taşımalarına rağmen 1800 prim günü ile emekli olamıyorlar. Bağımsız çalışanların ise SGK’ya genel sağlık sigortası primi dahil olmak üzere herhangi bir prim ve prime ilişkin borcu olmamalıdır. 

1800 PRİM GÜNÜ İLE EMEKLİ OLANLARIN MAAŞLARI HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

1800 prim günü ile emekli olan ve maaşa bağlananların aylıkları bazı durumlarda kesilebilmektedir. Bu şekilde emekli olduktan sonra 5510 Sayılı Kanun kapsamında veya yabancı bir ülkenin mevzuatı kapsamında çalışmaya başlanırsa emekli maaşları kesilir. Ayrıca yapılan kontrol muayenesinde malullük durumları ortadan kalkanların da emekli aylıkları kesilecektir. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@