Yaş Şartı Olmadan Malulen Emekli Eden Göz Bozukları! SGK 2021 Erken Emeklilik Mevzuatı

Sağlık sorunları olanlar için malulen emeklilik imkanı bulunuyor. Malulen emeklilik sağlayan çok sayıda göz hastalığı bulunurken vatandaşlar yaş şartı olmadan hemen emekli olabilirler.

Yaş Şartı Olmadan Malulen Emekli Eden Göz Bozukları! SGK 2021 Erken Emeklilik Mevzuatı

Göz hastalıkları bilinenin aksine SGK tarafından oldukça önem görüyor. Göz hastalığı olan vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu tüm koşulların sağlanması durumunda malulen emeklilik hakkı sağlıyor. Malulen emeklilikte yaşa bakılmadan vatandaşlara doğrudan emeklilik hakkı sağlanır.

MALULEN EMEKLİLİK İÇİN SAĞLIK RAPORU

Malulen emekli olmak isteyenler için sağlık raporu alınması gerek. Sağlık raporu, Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuru yapıldıktan sonra ki süreçte alınır. SGK'ya malulen emeklilik başvurusunda bulunan vatandaşların malullük durumları incelenir.

Sağlık sorunu yaşanan alanda rapor alınması istenen vatandaşlar gerekli kontrollerden geçerler. Tüm sağlık testlerinin ve incelemelerin tamamlanmasının ardından ise sağlık kurulu bir karar verir. Verilen kararda başvuru yapılan hastalığın, engelin yada sağlık sorununun çalışma gücüne yüzde 60'lık bir kayıp oluşturduğu tespit edilirse erken emeklilik hakkı sağlanır.

Malulen emeklilikte hastalık nedeniyle yüzde 60'lık iş gücü kaybı olması gerek.

SAĞLIK SORUNUNUN BAŞLAMA TARİHİ

Sosyal Güvenlik Kurumu malulen emeklilik başvurularında ayrıca malulen emeklilik başvurusu yapılan hastalığın başlama tarihine dikkat eder. Söz konusu hastalığın ilk sigorta tarihinden sonra oluşmuş olması gerek. Eğer çalışan işe girdikten sonra sağlık sorunu yaşamış ve yüzde 60'lık iş gücü kaybı yaşamışsa malulen emekli olabilir.

PRİM VE GÜN ŞARTI

Hastalığın işgücü kaybı kadar önemli olan bir diğer nokta ise prim ve gün şartlarının sağlanması. Malulen emeklilikte çalışanın 1800 gün sigortalılık gün şartını ve 10 yıllık primin olması yeterlidir.

EMEKLİ EDEN GÖZ HASTALIKLARI, GÖZ BOZUKLUKLARI

SGK yüzde 60 oranında işgücü kaybına neden olan tüm hastalıkları malulen emeklilik başvurusunda kabul ediyor. Genel olarak ise emekli eden göz hastalıkları şöyle sıralanabilir.

" Pterjium ve semblafaron, Keratitler ve grefon hastalığı, Keratokonus, Üveitler, Retina Kanamaları, Orbita Patolojileri, Retinopatiler, Ptozis, Diplopi, gözün görme keskinliğini ileri derecede bozan görme kayıpları"

MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

Sağlık sorunları yaşayan ve işgücü kaybı yaşayan vatandaşlar malulen emeklilik başvurusunda bulunacakları zaman kendi il veya ilçelerinde yer alan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine gidecekler. Başvuruları ise SGK İl Müdürlüklerine malulen emeklilik dilekçesi vererek tamamlayacaklar. Başvurular sonrası sağlık inceleme süreci başlayacak.