Yasa Çıktı, İlk Kez Ev Alana Devlet Desteği 2019 Yılında 25 Bin Lira Oldu!

71 maddelik torba yasa Resmi Gazete ile yayımlandı. Yayımlanan yasa ile beraber ilk kez ev alana devlet desteği 2019 yılında 25 bin liraya çıktı!

Emlak Haberleri 18.01.2019 - 09:19 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

71 maddelik torba yasa Resmi Gazete ile yayımlandı. Yayımlanan yasa ile beraber ilk kez ev alana devlet desteği 2019 yılında 25 bin liraya çıktı!

7161 Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 18 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren yeni yasa kapsamında ilk kez ev alanlara devlet desteği üst sınırı yükseltildi ve bu sınır 25 bin lira olarak güncellendi. İşte devlet teşvikli konut hesabı hakkında bilmeniz gereken herşey...Ev Alana 25 Bin Lira Devlet Teşviği Verilecek! Konut hesabı açan kişilere bu sene ilk ödemeler yapılacak. 2019 yılında yüzde 23,73 yeniden değerleme oranı ile tutarlar yeniden hesaplandı. ● Hesaba aylık ödemede alt sınır 313,72 liradan 388,17 liraya, üst sınır 3 bin 137 lira 15 kuruştan 3 bin 881 lira 60 kuruşa çıktı.● Katılımcı, hesabın açılış tarihinde 2018 yılı için azami 37 bin 645 lira 87 kuruşa kadar para yatırabiliyordu. Bu tutar 46 bin 579 lira 23 kuruş oldu.● Devlet katkısı üst sınırı da yükseldi. Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar 20 bin 184, 48-59 ay arası olanlar 21 bin 736, 60 ay ve üzeri olanlar 24 bin 746 liraya varan oranda devlet katkısı alabilecek. Devlet Destekli Konut Hesabı Nedir, Nasıl Açılır, Konut Alana 25 Bin Lira Devlet Desteği Nasıl Alınır?Ev alana devlet desteği fırsatından yararlanmak için konut hesabı açan bankalar üzerinden hesap açmak ve düzenli olarak para biriktirmek gerekiyor. Ev Alana Devlet Desteği Hakkında Yapılan Kanun Değişikliği Maddesi Metni MADDE 67- 3/6/2011 tarihli ve 633 sayılı Sosyal Hizmetler Alamnda Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde, aynı fıkrada yer alan "20.000 Türk lirasını" ibaresi "25.000 Türk Lirasını" şeklinde, "üç" ibaresi "dört" şeklinde ve üçüncü fıkrasında yer alan "Bakanlık" ibareleri "Hazine ve Maliye Bakanlığı" şeklinde değiştirilmiştir."Türk vatandaşlarının yurt içinde konut edinimlerine destek olmak amacıyla açılacak konut hesaplarına Devlet katkısı ödenebilir; ödenecek Devlet katkısı sadece bir konut edinimi ile sınırlı olup, ödenecek Devlet katkısı katılımcı bazında bu hesaplarda biriken toplam tutarın yüzde 25'ini geçemez."Konut Hesabı Açan Bankalar Hangileri, Konut Hesabı Hangi Bankalarda Var?Ziraat Bankası Konut Hesabı Garanti Bankası Konut Hesabı İş Bankası Konut Hesabı Ziraat Katılım Konut Hesabı Akbank Konut Hesabı Yapı Kredi Bankası Konut Hesabı Vakıfbank Konut Hesabı Türkiye Finans Katılım Bankası Konut Hesabı Halkbank Konut Hesabı Kuveyt Türk Katılım Bankası Konut Hesabı Albaraka Türk Konut Hesabı Ev Alacaklara Devlet Desteği Şartları Neler?
 • Türk vatandaşı olması,

 • 7.4.2015 tarihi itibarıyla tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması,

 • Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca 6. maddede yer alan hususlara uygun olarak konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması,

 • Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7.4.2015 tarihinden itibaren tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli başka bir taşınmaz mal edinmemiş olması,

 • Konut edinim tarihini müteakip altı ay içerisinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulunduğu bankaya başvurması şartları aranmaktadır. 

 • On sekiz yaşından küçükler adına veli veya vasisi tarafından konut hesabı açılabilir.Ev Almak İçin Devlet Desteği İçin Birden Fazla Konut Hesabı Açtırabilir mi?
 • Katılımcı birden fazla Konut Hesabı açtıramaz. Konut Hesabı bankalar arasında taşınamaz.

 • Müşterinin bankada veya farklı bankalarda birden fazla hesap açması durumunda bu hesaplar birleştirilemez. 

 • Ayrı ayrı hesap açıldığı ve ayrı ayrı konut satın alındığında ve gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde herkes Devlet katkısından yararlanabilir.

 • Konut hesabı ortak hesap olarak açılamaz.

 • Katılımcı birden fazla konut hesabı açamaz.

 • Konut hesabı bankalar arasında taşınamaz.

 • Aynı konuta farklı bir kişi için hiçbir şekilde ikinci kez katkı payı ödenmez.Konut Hesabı’nın Asgari Vadesi nedir?
 • Minimum 3 yıl vadeli olarak TL cinsinden açtırılabilir. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@