Yaşlanınca alacağınız maaşı belirliyor! Emekli olamayanlar dikkat henüz vaktiniz var

Yaşlanınca alınacak maaş tutarının belirlenmesinde sadece ödenen prim tutarı ve süresi etkili değil. Maaşların belirlenmesi sürecinde etmen olan çok önemli faktörler var. Uzmanı konuyu ele aldı.

Yaşlanınca alacağınız maaşı belirliyor! Emekli olamayanlar dikkat henüz vaktiniz var

Vatandaşların yaşlandıklarında alacakları emekli maaşı geçim sorunu yaşanmaması adına çok önemli. Emekli maaşlarının belirlenmesi ise kişinin çalışma sürecinde yapmış olduğu prim ödemelerine göre şekillenir. Ancak maaşın belirlenmesinde ödenen primin günü ve tutarı kadar etmen olan başka faktörler var. Maaşların belirlenmesinde önemli olan bu etmenlerin neler olduğu maaşların nasıl belirlendiğine ilişkin ise uzmanından açıklama geldi.

Emeklilik konusunda vatandaşları aydınlatan SGK Uzmanı Ekrem Sarısu vatandaşların nasıl yüksek maaş alacaklarına ilişkin bilgi verdi. Kendisine sorulan bir soru üzerinden emekli maaş belirlenme detaylarını açıklayan uzman isim halen çalışan, emekli olmayan vatandaşların yüksek maaş alabilmeleri için neler yapması gerektiğini de duyurdu.

YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI ALMAK İSTEYENLER DİKKAT

Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapılan prim ödemelerinin kazanç tutarı, kişinin ne kadar maaş alacağını belirleyecek. Maaşın belirlenmesinde önemli olan bu faktörlere ilişkin ise Ekrem Sarısu şu bilgileri verdi.

Bir çalışan doğum tarihini ve işe çalışma bilgilerini SGK Uzmanına aktardı. Bu kapsamda emekli olacağında ne kadar maaş alacağını ve yüksek maaş alabilmek için ne yapması gerektiğini sordu. Kişi uzman isme "24 Ağustos 1988 doğumluyum. SSK giriş tarihim 16 Aralık 2006 olup 2900 gün prim ödemem var." bilgilerini verip "60 yaşına geldiğimde emekli maaşımın yüksek olması için prim günüm 4500 mü 7000 mi olmalı? Ya da maksimum kaç gün ödenmeli?" sorusunu sordu.

Yüksek emekli maaşı hayali olanlar...

SGK Uzmanı kişinin sorusuna ilk olarak emekli maaşını artıran etmenleri açıklamakla başladı. Herhangi bir kişinin yüksek emekli maaşı alabilmesi için nelerin etmen olduğuna dair "Emekli aylığını sadece prim sayısı belirlemiyor. Emekli aylığını; çalışma hayatı boyunca üstünden prim hesaplanan kazanç tutarı ile prim ödeme gün sayısı birlikte belirliyor. Bu nedenle emekli aylığı tutarının yüksek olması için, öncelikle yüksek kazanç tutarı üstünden prim ödenmesi gerekiyor." dedi.

Açıklamasının devamında ise kişinin neler yapması gerektiğine ilişkin ise "Emekli aylığınızın yüksek olması için ödeyebiliyorsanız prime esas kazancın üst sınırından (üst sınır bugün için 37 bin 530 liradır) veya üst sınıra yakın bir kazanç tutarı üstünden (örneğin, 25, 30 bin lira gibi) ödeyebildiğiniz kadar çok prim ödemelisiniz." açıklamasında bulundu.