Yaşlı Sayısı Arttı, 400 Bin Nitelikli İşçi Kararı Çıktı! Almanya İşçi Alımı 2022 İçin Asgari Ücret Saati 12 Euro Oldu

Almanya'da yaşlı nüfusun artması ile 400 bin işçi alımı kararı çıktı. Almanya işçi alımı 2022 için başvuru nereden, başvurusu nasıl yapılır, işçi alımı başvuru formu, aranılan meslekler neler?

Emlak İş İlanları 21.01.2022 - 22:35 21.01.2022 - 22:39 Gülcan Özer

Türkiye'den göç eden kişilerin en çok tercih ettikleri ülkelerin başında yer alan ve 2. vatan olarak görülen Almanya hem yabancı işçi alımı için yeni karar aldı hem de işçilere verecekleri ücreti arttırdı. Almanya'da yeni kurulan koalisyon hükümeti 2022 işçi alımı için düğmeye bastı. 

Almanya'da son dönemde nüfusun yaş ortalamasının büyük bir hızla yükseldiği ve ihtiyaç duyulan iş gücünü karşılamakta yetersiz kaldığı belirtilirken işçi alımı yapılması için karar alındı. Emekli maaşlarının gelecek dönemde istikrarlı bir şekilde ödenmeye devam edilmesi, demografik dengesizliği ve iş gücü eksikliğini gidermek amacı ile her sene yurt dışından 400 bin işçi alımı yapılması gerektiği açıklandı. 

ALMANYA İŞÇİ ALIMI 2022! 

Konu hakkında Alman Wirtschaftswoche dergisine önemli açıklamalar yapan Hür Demokrat Parti (FDP) Meclis Grup Başkanı Christian Dürr "Nitelikli işçi sıkıntısı o kadar ciddi hale geldi ki ekonomimizi önemli ölçüde yavaşlatıyor. Yurt dışından 400 bin nitelikli işçi sayısına mümkün olan en kısa sürede ulaşmamız gerekiyor" diyerek Almanya'nın her sene 400 bin işçi alımı yapması gerektiğini söyledi. 

almanya 400 bin işçi alacak

ALMANYA İŞÇİ ALIMI 2022 MESLEKLER, HANGİ İŞÇİLERİ ALIYOR?

Avrupa ekonomisinin en büyüğü olan ve lokomotifi olarak gösterilen Almanya nitelikli işçi alımı için bulunan yoğun açığı kapatmak için işçi alımı yapmaya devam ediyor. Almanya işçi alımı aranan meslekler listesi içerisinde hemşire, yuva eğitmeni, yaşlı - hasta bakıcı, tır şoförü, su tesisatçısı, garson, duvar ve beton işçisi, berber, kuaför, fırıncı, kasap, sıvacı, alçı ustası, şarküteri elemanı gibi pek çok pozisyon yer alıyor.

almanya işçi alımı başvuru 400 bin

ALMANYA'DA ÇALIŞMAK İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

Almanya işçi alımı başvurusu için hizmet veren aracı kurumlar bulunuyor. Almanya işçi alımı başvuru formu bu şirketler üzerinden doldurulurken işçi alımı başvurusu yapmak isteyen kişilerin dolandırıcılık olaylarına karşı kesinlikle para yatırmaması öneriliyor. 

ALMANYA'DA ASGARİ ÜCRET 2022! ALMANYA İŞÇİ MAAŞI KAÇ TL, EURO, NE KADAR ÖDENİYOR?

Almanya nitelikli işçi alımını teşvik etmek amacı ile asgari ücretin saatini 12  Euro olarak belirledi. Söz konusu rakam saatlik olarak ödenirken anahtar işler ile çalışmak isteyen kişilere ek gelir imkanı da sunuluyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@