Yassıada (Demokrasi Adası) Ne Zaman Açılacak Belli Oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Demokrasi ve Özgürlükler Adası açılış tarihi hakkında bilgi verdi. Çamlıca Camii ziyareti sonrasında Cumhurbaşkanı Yassıada'ya geçti.

Emlak Haberleri 26.05.2019 - 19:33 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Demokrasi ve Özgürlükler Adası açılış tarihi hakkında bilgi verdi. Çamlıca Camii ziyareti sonrasında Cumhurbaşkanı Yassıada'ya geçti.

Türkiye'nin bir dönemine damga vuran Yassıada gerçekleştirlen proje ile "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" olarak yeniden düzenlendi. 2019 Yıl Sonuna Kadar Açılacak! Ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın,  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Çiğdem Karaaslan ve Mahir Ünal, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Ömer Çelik,  MESA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AK Parti Ankara Milletvekili Mücahit Arslan eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaretinde Yassıada'nın 2019 yıl sonuna kadar açılacağını söyleyerek "Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak 14 Aralık 2015 de adını koyduğumuz bu adanın yıl sonu itibariyle açılışını yapacağız.Sivriada'da amfi tiyatro yapabilirsek burası süper bir şey olur. Sivriada'yı da cazibe merkezi haline getirebileceğimize inanıyorum. Kimse bu ülkede darbe yapamaz. Bütün mesele bizim güç kazanmamızdır." dedi.Yassıada İçerisinde Yer Alacak Yeni Yapılar Neler?"Spor Salonu - 27 Mayıs Müzesi, Adnan Menderes Kongre Merkezi, Demokrasi ve Özgürlükler Müzesi, Demokrasi ve Karşılama Meydanları, Şeref Salonu, Tarihi Bizans Sarnıcı, Şato Yapısı, İskele Kafe Yapısı, İskele İdare ve Kriz Yönetim Yapısı, VIP Karşılama Yapısı, Seyir Terasları ve Elektrik Merkezi, Ada Oteli Yapısı, Bungalovlar, Helikopter Pisti, Cami, Demokrasi ve Şehitler Anıtı ve Meydanı, Ada Restoran ve Personel Yatakhanesi, Subay Gazinosu, Arıtma Tesisi, Yönetim Binası, Açık Hava Müzesi, Demokrasi Parkı."Yassıada'nın Tarihi ve Önemi Ne?Türkiye'nin adaları arasında yer alan Yassıada 4. yüzyıldan itibaren sürgün adası olarak kullanıldı. Üzerinde zamanla kilise ve manastır inşa edildi. 1947 yılına kadar pek çok kez sahip değiştiren ada son olarak Deniz Kuvvetleri tarafından satın alındı. 1952 yılında eğitim hizmetlerine açılan ada uzun yıllar boyunca eğitim hizmetler için kullanıldı. 1960 darbesinde Demokrat Partililerin yargılanması için kullanıldı. 1993 yılından 1995 yılına kadar Su ürünleri Fakültesi enstitüsü burada yer aldı. 1995 yılında enstitünün taşınmasının ardından ada terk edilmiş olarak atıl durumda bulunuyordu. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@