Yastık Altı Altınlar İçin Vatandaşa Kar Ettirecek Yeni Sistemin Detayları Belli Oldu!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yastık altı altınları ekonomiye kazandırmak için uygulamaya sokacağı sistemin ayrıntıları belli oldu. Vatandaşlar yastık altı altınlarla kazanç elde edebilecekler mi?

Finans 13.02.2022 - 19:36 13.02.2022 - 19:36 Engin Uzunoğlu

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından vatandaşların yastık altı altınlarının ekonomiye kazandırılması için hazırlanılan sisteme dair detaylar belli olmaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yastık altı altınların karşılığı TL tutarlarıyla mevduat ve katılım hesabı açılarak değer korunmasının sağlanabileceğini söylemişti. Şimdi devreye girecek olan sisteme dair önemli ayrıntılar netleşmeye başladı.

BANKALAR VE RAFİNERİLER SORUMLULUK ALACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere göre yastık altı altınları ekonomiye kazandıracak yeni sistemde rafineriler ve bankalar daha çok sorumluluk alacaklar. Rafineriler ile kuyumcular anlaşarak yastık altı altınların toplanması ve dağıtım kanallarının oluşması tesis edilecek.

TEKNOLOJİK ALTYAPI KURULACAK

Yeni sistemle beraber vatandaşlar kuyumcular aracılığı ile ziynet, meskuk, işlenmiş ve hurda gibi fiziki altınlarını sisteme sokup istedikleri zaman da geri alabilecekler. Vatandaşların altınlarını geri istemeleri durumunda herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için ise teknolojik altyapı rafineriler tarafından kurulacak. Ayrıca bu sistem bankaların oluşturacakları doğrulama altyapıları ile de desteklenecek.

ÜÇLÜ TEYİT SİSTEMİ İLE ALTINLAR TOPLANACAK

Yastık altı altınların ekonomiye kazandırılmasında üçlü teyit sistemi uygulanacak. Kuyumcu, rafineri ve banka arasında kurulacak sistem ile vatandaşlara hizmet verilecek. Vatandaşlar bu sisteme fiziki altınlarını teslim ettiklerinde istererse bankalarda bulunan altın hesaplarına altın cinsinden, isterlerse de TL hesaplarına Türk lirası cinsinden aktarım yapabilecekler.

ALTINLARIN KARŞILIKLARI BANKA HESAPLARINA HIZLI BİR ŞEKİLDE AKTARILACAK

Vatandaşların banka hesaplarına yapılacak olan aktarım işlemi kuyumcu ve rafineri tarafından anlık olarak gerçekleştirilebilecek. Aktarım yapıldığında bildirim sisteme gönderilecek. Bu şekilde kuyumcu aldığı altını rafineriye aktarmış ve altının sahibi vatandaşın banka hesabına da bunun karşılığı hızlı bir şekilde gitmiş olacak.

VERİLEN ALTINLAR YENİDEN GERİ ALINABİLECEK

Sisteme giren altınlar kuyumcular tarafından rafinerilere teslim edilecek. Rafineri de rafinajı yapılmış altını bankaya iletecek. Bu fiziki altın karşılık olarak bankalarca tutulacak. Vatandaşlar sisteme dahil ettikleri altınlarını sistemde değerlendirdikten sonra yeniden fiziki olarak çekmek istediklerinde kuyumcular ve bankalar aracılığı ile altınlarını yeniden alabilecekler.

ALTINLARINI SİSTEME SOKANLARA BANKALAR KREDİ FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK

Bankalar altınlarını bu yeni sisteme dahil eden vatandaşlara yönelik özel uygulamalar yapacaklar. Bu altınlar karşılığında vatandaşlar kredi faiz oranlarında indirim elde edebilecekler. Banka hesaplarına aktarılan bu altınlar TL cinsinden değer kazanabilecek.

ÇEYREK HESABI UYGULAMASI BAŞLAYACAK

Yeni sistemle beraber bir de çeyrek hesabı uygulaması başlayacak. 15 Mart'tan itibaren başlayacak olan bu uygulama ile vatandaşlar kamu bankalarında çeyrek hesabı açabilecekler. Bir vatandaşlar 10 çeyrek altın ile bankaya başvurduğunda çeyrek hesabı açıp bu hesaptaki kazancını çeyrek altın cinsinden takip edebilebilecek. İstenildiği zaman da bu çeyrek altından fiziki olarak bankalardan çekilebilecek. Darphane bu aşamada devreye girip yeterli çeyret altın üretimi yapacak.

1.500 KUYUMCU ALTIN TOPLAYACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından vatandaşların yastık altı altınlarının ekonomiye kazandırılması için uygulanacak yeni sistemin ağı yaygınlaştırılacak. Mart ayı ile beraber her ilde en az 1 kuyumcu olmak üzere toplamda 1.500 kuyumcu sisteme dahil olmuş olacak. Bankalar da en az her ilde bir şubelerini bu sisteme özel hizmet verecek şekilde planlama yapacak.  

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@