YATIRIM REHBERİ

2020 Yılında Gayrimenkul Yatırımı Yapanlar Kazandı!

Konut ve arsa satış rakamları 2020 yılında rekor üzerine rekor kırarken satış rakamlarında yaşanan bu yükseliş fiyatlara da zam olarak yansıdır. 2020 yılında konuta ve gayrimenkule yatırım yapanlar kazandı!

Konut ve arsa satış rakamları 2020 yılında rekor üzerine rekor kırarken satış rakamlarında yaşanan bu yükseliş fiyatlara da zam olarak yansıdır. 2020 yılında konuta ve gayrimenkule yatırım yapanlar kazandı!

Türk halkının altından sonra en çok güvendiği yatırım aracı olarak öne çıkan konut ve arsa yatırımı 2020 yılında yükselen fiyatlar ile yüzleri güldürdü. 

“Dünyada mekan, ahirette iman” gibi çok sayıda atasözü ve deyimde de geçtiği gibi vatandaşın ilk önceliği yine başını sokabileceği kendi evine satın alma hedefi oldu. 2020 yılında  pandemi sonrası verilen destek kredileri de vatandaşın konut ve arsa talebinde patlamaya neden oldu. 

GAYRİMENKUL YATIRIMI YAPANLARIN YÜZÜ GÜLDÜ! 

Geride bıraktığımız 2020 yılında patlak veren pandemi krizi ile insanların konut tercihi büyük bir hızla değişirken bahçeli villa ve müskatil ev fiyatları bazı bölgelerde yüzde 60 oranında zamlandı. Bu dönemde kalabalıktan uzak, koronavirüs riskini geride bırakarak zorunlu kısıtlama dönemlerinde toprakla uğraşmak isteyen kişilerin sayıları rekor oranda artış gösterdi. 

Yaşanan bu artış satın aldığı arsa üzerinde kendi evini kurmak isteyen kişilerin yapmış olduğu alımlarla arsa fiyatlarını adeta uçurdu. Özellikle de yazlık tatil beldelerinde bulunan arsaların fiyatları yüzde 70’e yakın oranlarda zamlanırken vatandaşın ilk tercihi merkeze yakın ama kalabalıktan uzak sessiz, sakin yerleşim yerleri oldu. 

2020 yılının Kasım ayında Merkez Bankası tarafından açıklanan son hedonik konut fiyat endeksi verisine göre Türkiye’de konut fiyatları yüzde 30 oranında artış gösterdi. Konut ve arsa fiyatlarında yaşanan yükseliş trendi düşen satış rakamlarına rağmen devam ederken 2021 yılında da gayrimenkul yatırımı öne çıkacak gibi görünüyor… 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir