32 Günlük Mevduat Faiz Oranları Düştü, Parasını Çeken Vatandaş Yönünü Konut Yatırımına Çevirdi!

Bankaların 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları hızla düşmeye devam ederken enflasyonun altında kalan getiri nedeni ile vatandaş parasını çekmeye başladı. Faizden çıkan para yeniden konut yatırımı için alıma yöneldi. Detaylar haberimizde...

32 Günlük Mevduat Faiz Oranları Düştü, Parasını Çeken Vatandaş Yönünü Konut Yatırımına Çevirdi!

Bankaların vadeli mevduat faiz oranları hızla düşmeye devam ederken enflasyonun altında kalan getiri oranı nedeni ile vatandaş parasını bankadan çekmeye başladı. 

Bankadan çekilen paralar yeniden konut yatırımına yöneldi. Konut sektörü hem düşen konut kredisi faiz oranları hem de vadeli hesap faizleri ile yönünü yeniden yukarıya çevirdi. 

EV SATIŞLARI HIZLANDI, KONUT STOKU HIZLA TÜKENMEYE BAŞLADI! 

Merkez Bankası tarafından başlatılan faiz indirimleri ile bankaların 32 günlük vadeli hesap oranları da düşmeye başladı. 

Düşen faiz oranları ile beraber vatandaş yeniden yönünü konuta çevirirken artan konut talebi ile beraber gayrimenkul sektörünün sırtında kambur olan konut stoku da hızla tükenmeye başladı. 

Türkiye genelinde Ocak ayından Kasım ayına kadar topamda 1 milyon 146 bin 655 adet konut satılırken bu konutların büyük bir bölümü faiz oranlarının düşmeye başladığı Temmuz ve Kasım ayları aralığında satıldı. 

Merkez Bankası tarafından başlatılan kredi faiz oranlarının satışlardaki etkisi iyice hissedilirken özellikle de konut kredisi faiz oranının psikolojik eşik olarak kabul edilen yüzde 1 seviyesinin altına çekilmesi konut talebinde ivme etkisi yarattı. 

Yapılan faiz indirimi sonrasında ipotekli konut satış rakamları büyük rekor kırarken bu süreçte faizin düşmesi ile beraber 5 aylık süre zarfında yapılan toplam konut satış rakamı 640 bin 859 adete ulaştı. Kasım ayında ipotekli konut satışı rekoru yüzde 724 oranında rekor kırdı. 

VADELİ MEVDUAT FAİZ ORANLARI DÜŞTÜ, KONUT YATIRIMINA GEÇİŞ HIZLANDI

Sektör temsilcileri konut satış rakamlarında yaşanan artışta önemli bir payın da faiz yatırımcısının düşen oranlar nedeni ile yönünü yeniden konuta çevirmesi olarak gösterildi. Parasını mevduattan çekip gayrimenkule getirenlerin ağırlığını İstanbullu konut yatırımcısı oluşturdu. Geçen yıl kasımda 6 bin 977 adet konut ilk kez satılırken sayı Kasım 2019’da yüzde 22 artışla 8 bin 428’e çıktı. Türkiye'nin büyük şehirleri Ankara ve İzmir'de de benzer tablolar görüldü. 

Emlak365.com

Yorumlar (8)
Ffg 1 yıl önce
Komik emlak sektörü bitmiş ne alımı yaprak kıpırdamıyor. Hikaye
Yaso 1 yıl önce
Bana çok abartı geldi.
Bahadır 1 yıl önce
Atma ziya atma
Bu çakal mutahitler nasıl agliyor...
Ahmet 1 yıl önce
Evet Araplara satış çoğaldı gerisi fasarya sanki vadeye koycak para varda faiz düştü diye çekip ev alacağız
Murat 1 yıl önce
Yalana bak konuta para baglanmaz artık zarar en iyisi altın yada dolar ben dolara yatırdım vadeli hesaptan cok kazandım konut arsa falan hikaye milleti kandırmayın yazıktır
DAHA NE YAPSİNLAR 1 yıl önce
Neymis Mutahitler kan agliyirmus!
Onun icinmi krediler düşünce fırsatçılık yapıp ev fiyatlarını ikiye katkiyorlar.Bir inşaat kaça yapılıp kaça satiliyor kardan haberiniz varmı? Faizleri 0.5 e de cekseler yinede iyilik yaranmaz.
Millet ureterek degil yatarak para kazanma derdine düşmüş.İlk önce devlet ve memleket.Doları birinci sırada tutanların elinde dolarlar patlaması dileğiyle.
Topcu 1 yıl önce
Faiz indir demekle faiz inmez....anketten şu rakam çıksın demekle enfilasyon düşmez...bunları Allah bildiği gibi yapsın...
Üzeyir 1 yıl önce
Evet bende bu haberi okuyunca tüm mevduatı çekip yarın koşa koşa bulduğum bitmemiş inşaatları sarın alacam.betona yatırım yapacam faizi en yüksek beton