Arsa Yatırımı Karını Arttırdı, Hem Talep Hem Fiyatlar Katlandı!

2020 yılında patlak veren koronavirüs salgını sonrası dünya yeni bir döneme geçiş yaparken insanların yaşam tercihleri de büyük bir hızla değişmişti.

Arsa Yatırımı Karını Arttırdı, Hem Talep Hem Fiyatlar Katlandı!
2020 yılında patlak veren koronavirüs salgını sonrası dünya yeni bir döneme geçiş yaparken insanların yaşam tercihleri de büyük bir hızla değişmişti. Eskiden merkeze yakın konutlar büyüklüklerine bakılmaksızın tercih edilirken evde geçirilen sürenin uzaması ile beraber konut tercihleri de büyük oranda değişti.

Hem hastalık kapma korkusu ile kalabalık ortamlardan uzaklaşma refleksi hem de zorunlu karantina dönemlerinde toprakla vakit geçirme isteği insanları kırsal bölgelere yönlendirdi. Özellikle de tatil beldelerinde yer alan arsalara talepte yığılma meydana gelirken bir anda talepte yaşanan rekor artış fiyatlara da yansıdı.

ARSA FİYATLARINA YÜZDE 50 ZAM GELDİ! 

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya tarafından Milliyet Gazetesi'nden Duygu Erdoğan'a yapılan açıklamalar kapsamında arsaların yeni yatırım trendi olduğu ifade edildi. Konut getirilerinin son dönemde azalmasının ardından yatırımcıların ilgilerinin arsaya kaydığını belirten Yönel ardından da patlak veren koronavirüs salgını ile insanların şehirden uzaklaşmak adına alıma başlaması ile arsa fiyatlarında yükseliş yaşandığını dile getirdi.

Yönel yapmış olduğu açıklamasında İstanbul ve İzmir'e yakın olan illerde otoyol projelerine yakın bölgelerde yer alan arsaların tercih edildiğini belirterek bu bölgelerde yer alan arsaların satış fiyatlarının ortalama yüzde 50 oranında artış gösterdiğini söyledi. GABORAS Gayrimenkul Borsası Veri Direktörü Orhan Vatandaş ise yapmış olduğu açıklamasında Arsa yatırımları, İstanbul'a yakın iller ve yazlık bölgelerde arttı. Talep, fiyatlara da yansıdı. 2019'da 150 bin lira olan arsa fiyat ortalaması 2020'de 200 bin liranın üzerine çıktı. Marmara Bölgesi ve Muğla gibi iller fiyat artışında öne çıktı" diyerek 2021 yıl sonuna kadar arsaların yatırımcısına yüzde 20-30 oranında getiri sağlaması beklediklerini dile getirdi.

Arsa yatırımı yapan kişilerin büyük bir bölümü bunların üzerine prefabrik ev ve konteyner evler gibi yapılar inşa ederek hobi bahçesi gibi amaçlarla kullanmayı tercih ediyorlar.
Yorumlar (0)