Bahar Döneminde Kredili Arsa Yatırımı Doğru Tercih Olur Mu?

2021 yılı Mart, Nisan ve Mayıs dönemini kapsayan bahar döneminde arsa yatırımı yapmak isteyenler, sürecin doğru bir zaman olup olmadığını araştırıyorlar. Emlak365 olarak arsa fiyatlarını ve kredi maliyetlerini inceledik.

Bahar Döneminde Kredili Arsa Yatırımı Doğru Tercih Olur Mu?
Ekonomide yaşanan dalgalı süreç birikimi değerlendirmek isteyenler için hem fırsat hem risk teşkil ediyor. Bu dönemde birikimini altın, dolar ve borsa dışında değerlendirmek isteyenler için en sık tercih edilen yatırım araçlarından birisi de toprak yatırımı.

BAHAR DÖNEMİNDE ARSA YATIRIMI UYGUN BİR ZAMAN MI?

Birikimi olup bu birikimini bir yatırım aracıyla değerlendirmek isteyenler için en güvenli yatırım araçlarının başında arsa geliyor. 2020 yılında zirve yapan toprak yatırımı daha sonra kış döneminde popülerliğini kaybetti. Arsaya olan ilginin 2020 yılının sonu ve 2021 yılı başında azalmasının en önemli nedeni ise kredi faiz oranları oldu.

Yaz döneminde sunulan yüzde 0.69'luk konut kredisi ve yüzde 0.79'luk ihtiyaç kredisi faiz oranları arsalara sağlanan kredileri de etkilemişti. Ancak bu oranların sonbaharda artması ve kış dönemine doğru daha fazla yükselmesiyle vatandaşlar arsadan uzaklaştılar.

ARSA FİYATLARI ARTTI

Ayrıca 2020 yazında yaşanan satışlar, artan talep arsa satış fiyatlarını da doğrudan etkiledi. Pandemi sürecinde altın ve doların yükselmesiyle vatandaşlar o birikimlerini bozdurup toprağa yatırım yaptılar. 2020 yılının etkileri ise halen devam etmekte.

Türkiye geneli arsa fiyatları illere göre değişen oranlarla ortalama olarak yüzde 10 ile yüzde 30 arasında değer kazandı. Konut imarlı arsalar pandemi sürecinin etkisiyle büyükşehirlerde, sahil kıyısı olan illerde ve doğa güzelliği bulunan kentlerde daha fazla arttı.

MART, NİSAN, MAYIS 2021 DÖNEMİ

Tüm bu gelişmelerin ardından bahar 2021 dönemi olan Mart, Nisan ve Mayıs aylarında kredili arsa yatırımı yapmak isteyenler, doğru bir zaman mı araştırmasını yapıyorlar.

Uzmanlar bu dönemde arsalara olan ilginin bir miktar azaldığını ve bu durumun hem satışlara hemde fiyatlara yansıdığını ifade ediyorlar. Ancak arsa fiyatlarında yaşanan bu çekilme ile kredi faizleri arasında halen büyük fark var. Arsa kredisi faiz oranları çok yüksek seviyelerde. Bu durum maliyet oranlarının artmasına ve yatırım yapmanın cazibesini kaybolmasına neden oluyor.

Sektör temsilcileri birikimi olup arsa almak isteyenlere dair yorumlarında ise Merkez Bankası faiz oranları üzerinde duruyorlar. TCMB'nin olası bir faiz indirimi durumunda kredi oranlarının düşebileceği ve arsaya talebin artabileceği ifade ediliyor. Ancak TCMB'nin ne zaman faiz indirimi yapacağına ilişkin değerlendirmelerde yaz dönemi öncesi beklenmediği ifade ediliyor.
Yorumlar (0)