YATIRIM REHBERİ

Bu Dönemde Konut Yatırımı Yapılır Mı, Ev Almak Mantıklı Mı?

Konut fiyatları giderek yükselmeye devam ederken konut yatırımı yapmak isteyen kişilerin de dikkatini çekiyor. Peki, ev almak için doğru zaman mı, konut fiyatları yükselecek mi, konut yatırımı yapılır mı, bu fiyatlara ev satın alınır mı?

Konut fiyatları giderek yükselmeye devam ederken konut yatırımı yapmak isteyen kişilerin de dikkatini çekiyor. Peki, ev almak için doğru zaman mı, konut fiyatları yükselecek mi, konut yatırımı yapılır mı, bu fiyatlara ev satın alınır mı?

Merkez Bankası tarafından açıklanan son verilere göre Türkiye genelinde konut fiyat endeksi yüzde 30 oranında artış gösterirken yükselen fiyatlar yatırımcıların da dikkatini çekti. 

EV ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI, BU ZAMANDA KONUTA YATIRIM YAPILIR MI?

Gelen soruları bugünkü köşesinde yanıtlayan Dünya Gazetesi yazarı Alaattin Aktaş yapmış olduğu yorum ile yatırımcılara önemli bilgiler verdi. Pek çok kişinin tasarruflarını değerlendirmek için en doğru yatırım aracını aramaya devam ettiklerini belirten Aktaş konut yatırımı için amortisman süresine dikket çekerek oturmak için ve yatırım yapmak için konut almak isteyenlere ayrı ayrı değerlendirmelerde bulundu. 

Oturmak için ev almak isteyen kişilere her zaman “içinize sindi mi, beğendiniz mi?” sorularını yönelttiğini belirten Aktaş bu sorulara evet yanıtını veren kişilere almış oldukları evin hayırlı olmasını dilediğini belirterek ev almalarını önerdi. 

Ancak yatırım yapmak için konut almak isteyen kişilere konutta amortisman süresi olarak ta anılan geri dönüş süresini hesaplamalarını öneren Aktaş 500 bin liralık bir ev alan kişinin bu konutu aylık 3 bin liraya dahi kiraya verse parasını 17 senede geri alabileceğini belirterek yatırım konusunda al ya da alma diyemeyeceğini dile getirerek “Ben şunu alın, bunu almayın, paranızı şuraya bağlayın diyemem, bu büyük sorumluluk, kararı siz vereceksiniz.

Ayrıca, şunu da hesaba katın, bir konutu herhangi bir nedenle ihtiyacınız olduğunda anında paraya çevirmek, hele hele umduğumuz fiyattan paraya çevirmek mümkün olmayabilir. Eğer böyle bir olasılık varsa, daha da dikkatli olun” diyerek konut yatırımı konusunda amortisman süresi kısa olan ve satış konusunda talebin yoğun, satışın kolay olacağı evlerin seçilmesini tavsiye etti. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir