İmarsız Arsa Yatırımı Yapılır Mı? Riskleri, Avantajları ve Dezavantajları

Birikimi olup parasını gayrimenkulde değerlendirmek isteyenler için merak edilen yatırım araçlarından birisi de imarsız arsa yatırımı.

İmarsız Arsa Yatırımı Yapılır Mı? Riskleri, Avantajları ve Dezavantajları

Birikimi olup parasını gayrimenkulde değerlendirmek isteyenler için merak edilen yatırım araçlarından birisi de imarsız arsa yatırımı. Arazi konumunda bulunan bu gayrimenkullerin alımlarında oluşabilecek riskler, ileri dönem avantajları veya dezavantajlarını haberimizde ele aldık.

Vatandaşların uzun yıllardır en sevdiği yatırım araçlarınıjn başında arsa veya arazi yatırımları geliyor. Parasını arsada yada arazide uzun süredli değerlendirmek isteyenler gelişime açık bölgeleri tercih edederek kazanç elde etmeyi amaçlıyorlar.Son yıllarda yapoılan önemli bir kısmı imarlı arsa alanında olurken 2020 yılında oluşan pandemi sürecinin ardından yatırım alanında eski yöntemlerde tercih edilmeye başlandı. Özellikle imarlı arsa fiyatlarında yaşanan artış imarsız arsa yatırımlarını ön plana çıkardı. İMARSIZ ARSA YATIRIMI YAPMANIN RİSKLERİ NELERDİR?Sektör temsilcileri ve gayrimenkul uzmanları emlak alanında özellikle arsa ve arazi yatırımlarının her daim kazandırma ihtimaline vurgu yapıyorlar. Bir toprak parçasının ister imarlı isterse de imarsız olması durumunda bazı etmenler çerçevesinde alınabileceğini yada satılabileceğini ifade ediyorlar. Uzmanlar özellikle büyük şehirlerde tarım arazisi olmayan imarsız arsaların gelişme açık bölgelerde olması durumunda ileride büyük kazançlar sağlayabileceğini ifade ediyorlar.İmarsız arsa alımlarında müşterilere cazip gelebilecek ilk nokta fiyat farkı olur. İmarsız arsa fiyatları, imarlı arsa fiyatlarına göre daha ucuzdur. İmarlı arsa ile imarsız arsa arasında ki fark işyeri veya konut inşaatı yapılabilmesidir. İmarlı arsaya inşaat yapma hakkı bulunurken imarsız arsaya konut, işyeri gibi taşınmazlar dikilemez. İmarsız arsa yatırımlarında en önemli risklerin başında ise durumunun ne olacağının belli olmamasıdır. Belediyeler bu arsa için planlama yapmaları durumunda arazilerin durumu netleşecektir.Eğer bir planlama içerisinde yer alan imarsız arsaya sahip olunursa konut imarı açılması durumunda fiyatında artış olacaktır. Büyükşehirde sizin arsanız konut olarak tasarlanmış olabilir ama sonradan bu değiştirilerek yeşil alana dönüşebilir veyahut ticari bir arsaya dönüştürülebilir Bunun dışında imarsız arsanızın bulunduğu alandan bir yol geçebilir veya büyük bir elektrik hattı geçebilir . Tüm bu durumlar yatırımınızın fiyatını çok ciddi şekilde değiştirecektir. Emlak365.com

Yorumlar (0)