Yatırım İçin Dükkan Mı, Konut Mu Almalı, Hangisi Karlı?

Yükselen fiyatları nedeni ile gayrimenkul yatırımı her geçen gün biraz daha popülaritesini arttırırken yatırım yapmak isteyen kişiler konut mu dükkan ya da işyeri mi almak daha mantıklı olur sorusuna yanıt aramaya devam ediyor. Peki, konut yatırımı mı yapmalı, işyeri yatırımı mı yapılmalı?

Yatırım İçin Dükkan Mı, Konut Mu Almalı, Hangisi Karlı?
Dünya genelinde konut fiyatlarının en hızlı yükseldiği ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan gayrimenkul yatırımı konusunda pek çok kişi " ev mi almak daha mantıklı, dükkan mı almak daha mantıklı?" sorusuna yanıt aramaktadır.

DÜKKAN MI, KONUT MI ALMAK DAHA MANTIKLI?

Yatırım yapmak isteyen kişilerin son dönemde en çok tercih ettikleri yöntemlerin başında yer alan gayrimenkul yatırımı için merak edilenlerden biri de konuta yapılan yatırımın mı, işyerine mi yapılan yatırımın daha fazla getiri sağladığıdır.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Yine bu sorunun yanıtı yatırımın yapılacağı il ve ilçeye göre bile değişkenlik göstermektedir. Örneğin ticaretin çok yoğun olarak seyrettiği ve iş hacminin yüksek olduğu caddelerde ve bölgelerde dükkan yatırımı önerilirken öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde ise konut yatırımı öne çıkmaktadır.

Dükkanlarda kiracılar ile yapılan sözleşmeler genelde hukuki mevzuatlara uygun avukatlar tarafından yapıldığı için aslında işyeri kiralandığı anda tüm şartlar eksiksiz olarak belirlenmektedir. Yine dükkan kiralamalarında işyeri tadilatı ve dekorasyonu genelde kiracı tarafından yapılmakta olup konut kiralamasında ise sıklıkla ev sahibi ile kiracı arasında tartışmalar yaşanabilmektedir.

Yine işyerlerinde kira ödemeleri daha düzenli olarak tahsil edilmekte olup konutlarda ne yazık ki daha sık sorunlar yaşanabilmektedir. Ancak konutun kira çarpanı ile işyerinin kira çarpanı kıyaslandığında konutun amortisman süresi daha kısa süredir. Burada önemli olan yatırımın yapılacağı bölgenin geleceğini iyi araştırmak, potansiyellerini belirlemek ve bütçeye göre olabildiğinde en doğru kararı vermektir. Konu hakkında yatırım danışmanlığı hizmeti veren kişilerden tavsiye alınması da doğru kararın verilmesinde yardımcı olacaktır.
Yorumlar (0)