Yatırımcılar için Bahar Dönemi Arsa Fiyatları ve Arsa Kredisi Faizleri

2020 yılının yaz döneminde arsa sektörü oldukça hareketli geçmişti. Pandemi nedeniyle yükselen altın ve dolar kuru nedeniyle vatandaşlar birikimlerini bozdurup arsaya yönelmişti.

Yatırımcılar için Bahar Dönemi Arsa Fiyatları ve Arsa Kredisi Faizleri
2020 yılının yaz döneminde arsa sektörü oldukça hareketli geçmişti. Pandemi nedeniyle yükselen altın ve dolar kuru nedeniyle vatandaşlar birikimlerini bozdurup arsaya yönelmişti. Düşük kredi faiz oranları o dönem arsaya olan ilginin artmasına destek sağladı.

2021 yılının aynı dönemine yaklaşırken yatırımcılar arsa fiyatlarında oluşan son değişmeleri takip ediyorlar. Bizlerde arsa fiyatlarının nasıl değiştiğini, sektör temsilcilerinin açıklamalarını ve bununla birlikte bankaların güncel kredi faiz oranlarını inceledik.

ARSA ALACAKLAR İÇİN SEKTÖRDE YAŞANAN SON DURUM

Arsa alacaklar için sektör içinden gelen değerlendirmelerde pandemi sürecinin etkileri olduğu ifade ediyorlar. Emlakçılar arsa fiyatlarında son dönemlerde bir miktar geri çekilme olduğunu ancak fiyatların 2020 yılına göre yükseldiğini ifade ediyorlar. 2020 yılının Şubat Mart Nisan döneminde arsa fiyatlarının oldukça uygun seviyelerde olduğunu ifade eden uzmanlar fiyatların daha sonra sunulan kredi kampanyaları ile yükseldiğini söylüyorlar.

2020 yılının son döneminde ve 2021 yılının başında fiyatlarda indirimler olduğunu ancak çok sert değişimler beklenmediğini ifade ediyorlar. Uzmanlara göre arsa fiyatlarında yeni bir yükselme hareketi olması için kredi faiz oranlarında indirimler olması gerekiyor. Ancak TCMB'nin faiz politikası nedeniyle kredi faiz oranlarının 2021 yılının ikinci yarısına kadar indirim olması da beklenmiyor.

ARSA KREDİLERİNDE SON DURUM

Bankaların arsa kredisi için sundukları faiz oranları çok yüksek seviyelerde. Bankalar Mart 2021 döneminde 36 ay vadeli ihtiyaç kredilerinde müşterilerine en düşük yüzde 1.39 faiz oranıyla kredi olanağı sağlıyorlar. Konut kredisinde faiz oranları ise yüzde 1.32 seviyesinde yer alıyor.

Arsa alacaklar için 36 ay, 60 ay ve 120 ay vadeli seçenekler sunan bankalarda kredi faiz oranları genellikle yüzde 1.50 bandının üzerinde bulunuyor. Çoğu banka için arsa kredisi faiz oranları ise yüzde 1.60 ile yüzde 1.70 bandı seviyesinde yer alıyor.
Yorumlar (0)