Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?

Yatırım teşvik belgesi alım işlemi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından gerekli evrakların toplanıp bakanlığa teslim edilmesiyle yapılır. Bakanlığın uygun gördüğü doğrultuda taraflara yatırım teşvik belgesi verilir. Peki Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır? Başvurular nasıl yapılır? İstenilen belgeler nelerdir? tüm detaylar haberimizde...

Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?

Yatırım teşvik belgesi alım işlemi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından gerekli evrakların toplanıp bakanlığa teslim edilmesiyle yapılır. Bakanlığın uygun gördüğü doğrultuda taraflara yatırım teşvik belgesi verilir.

Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yatırım teşvik belgesi başvuru sürecinin başlatılması, tarafların E-TUYS sistemi üzerinden yetki almalarıyla başlar. Adına yatırım yapılacak firmanın buradan onaylanması gerekir. Kişi, kendi adında işlem yapacak olsa dahi buradan onay almak zorundadır. Planlanan projenin tamamı sisteme aktarılarak bakanlığa sunulur. Bakanlıktan onay çıkması durumunda taraflar yatırım teşvik belgelerini alırlar. Hatalar çıkması veya eksikler olması durumunda ise taraflar bakanlık tarafından uyarılır.

2021 yılı itibariyle, başvuruların tamamı internet üzerinden alınmaya başlanmıştır. Verilen projelerin sorgulama ve düzenlemeleri de E-TUYS sistemi üzerinden yapılır. Bakanlığa bireysel olarak başvuru yapılmaz.

E-TUYS Sistemi Üzerinden Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır?

E-TUYS üzerinden yatırım teşviki belgesi alımı için izlenen adımlar, şöyle sıralanmıştır:

• Şirketlerin öncelikle E-TUYS üzerinden yetki sahibi olmaları gerekir.
• Nitelikli Elektronik Sertifika alınması gerekir. Şirketler bu sertifika ile bakanlığa elektronik ortamdaki uygunluklarını belirtir ve kanıtlar.
• İkinci adım, yetkilendirme işleminin eksiksiz tamamlanmasıdır. Şirketler, projelerinin eksiksiz olarak bakanlık onayına gitmesi için elektronik imza kullanarak işlemlerini tamamlarlar.
• Yatırım Teşvikine başvurunun yapılabilmesi için firma bilgilerinin de eksiksiz olması gerekir. Bakanlık, firmanın ismini ve ilgili diğer bilgilerinin de tamamlanmış olmasını ister.
• Şirketlerin projeleri E-TUYS’a aktarılır.
• Son adım ise mevzuata uygun olarak hazırlanmış projenin kontrollerinin sağlanmasıdır. Yeni açılacak bir iş yeri için başvuru yapılıyorsa, bu projenin en güncel kanunlara göre hazırlanmış olması gerekir. Bu adımdan sonra e-imzaları tamamlanmış projeler onaya sunulur.
• Tüm bu adımların kontrollerinin sağlanmasının ardından bakanlığın yanıtı beklenir. Onay sonrası Yatırım Teşvik Belgesi alınır.

Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? - Resim 1

Yatırım Teşviki Sistemi İçin Belirlenen Destek Unsurları Nelerdir?

Yatırım Teşvik Projesi için uygulanması planlanan destek unsuru planlar, şöyle belirlenmiştir:

• Genel Yatırım Teşvik Sistemi: Uygulanacak proje masrafları için KDV’yi, Gümrük Vergisi ve Gelir Vergisini hesaplamalar içine katmaz.
• Bölgesel Yatırım Teşvik Sistemi: Uygulanacak projelerde KDV’yi, Gümrük Vergisini, Gelir Vergisini hesaplamalara katmaz ve Vergi İndirimi, Faiz veya Kar Payı Desteği, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Sigorta Primi Desteği ve Yatırım Yeri Tahsisini proje taraflarına sağlar.
• Öncelikli Yatırım Teşviki Sistemi: Uygulanacak projelerde KDV İstisnası yapılmasını sağlar. Gümrük Vergisinden muaf tutulur. Vergi İndirimi uygulanır ve Gelir Vergisi alınmaz. Faiz veya Kar Payı Desteği, Sigorta Primi İşveren, Hissesi Desteği, Sigorta Primi Desteği ve Yatırım Yeri Tahsisi gibi indirimler sağlar.
• Stratejik Yatırım Teşvik Sistemi: Öncelikli Yatırım Teşviki Siteminin sağladığı yararlar dışında KDV iadesi sağlar.

Yatırım Teşviki Hangi Bölgelere Yapılır?

Arzu eden şirketler için Yatırım Teşviki, tüm Türkiye’de yapılır. Fakat Türkiye bu işlem için azdan çoğa doğru sıralanmak suretiyle 6 bölgeye ayrılmıştır. En fazla Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusunda bulunulan iller; İstanbul, Ankara, Yalova, Eskişehir, Antalya, İzmir, Bursa ve Kocaeli’dir. En az olanlar ise çoğunlukla Güneydoğu Anadolu bölgesi ve Doğu Anadolu’nun bir kısmıdır.

Yatırım Teşvik Belgesi Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Yatırım teşviki belgesi alabilen kişiler için herhangi bir sınırlandırma yoktur. Türkiye sınırları dahilinde projesini tamamlamış herkes başvuruda bulunabilir. Gerçek kişileri, tüzel kişiler, yabancı firmalar veya franchise olarak işletimini sürdüren firmalar Yatırım Teşvik Belgesi için başvuruda bulunabilir. Şirketlerin yanında; vakıf, dernek, belediye ve kuruluşları, kooperatif, kamu kurumu niteliğinde olan diğer kuruluşlar ve yabancı şirketlerle ortaklıkta bulunan Türk şirketleri de başvuruda bulunabilirler.

Emlak365.com

SONRAKİ HABER