Yatırım Yapacaklar! Konut Alımlarında Gözde Olan İl ve İlçeler Listesi Belli Oldu

Gayrimenkul alımlarında en fazla araştırılan il ve ilçeler belli oldu. Ev alacaklar veya ev yatırımında bulunacaklar için bu il ve ilçelere dair sonuçlar şu şekilde.

Yatırım Yapacaklar! Konut Alımlarında Gözde Olan İl ve İlçeler Listesi Belli Oldu

Ev alımlarında vatandaşların en fazla ev araştırdıkları il ve ilçeler Zingat tarafından araştırıldı. Firma tarafından gerçekleştirilen araştırma 2021 yılının ilk 3 ayını kapsıyor. 2021 yılı Ocak, Şubat ve Mart ayında ev almak isteyenlerin yaptığı araştırma sonuçları.

EV YATIRIMI YAPACAKLAR DİKKAT! EN ÇOK BU İL VE İLÇELERDE EV ARAŞTIRILIYOR

Zingat internet sitesi yapmış olduğu araştırmasında Türkiye'nin en çok ev aranan illeri, en çok ev aranan ilçeleri ve en çok arsa aranan ilçelerini belirledi. Bu kapsamda firma tarafından yayımlanan araştırma sonuçlarında, ev alacaklar en çok İstanbul'da ev aradılar.

En Çok Ev Aranan İller

İl bazlı gerçekleştirilen araştırma sonuçlarında büyük şehirler ön plana çıktı. İstanbul nüfus yoğunluğu ile kendisine listenin ilk sırasında yer bulurken diğer şehirler şöyle şekillendi. Listenin ikinci sırasında İzmir bulunuyor. En çok ev aranan iller listesinin üçüncü sırası Muğla, dördüncü sırası ise Ankara'dan oluyor. İl beş şehirden sonuncusu ise Mersin oldu.

En Çok Ev Aranan İlçeler

Zingat konut araştırmasına dair yayımladığı raporunda ev alacakların en fazla araştırma yaptıkları ilçe ise Muğla Milas oldu. 2021 yılının ilk çeyreğinde ev araştırılan bir diğer ilçe Aydın'ın Kuşadası ilçesi oldu. Listenin üçüncü sırasında Muğla'nın Bodrum, dördüncü sırasında ise Trabzon'un Ortahisar İlçesi yer aldı. İstanbul Beylikdüzü ise listenin beşinci sırasında yer alıyor.

Bu İlçelerde Ortalama Konut Fiyatları

En fazla konut araştırılan ilçelerde ayrıca ortalama konut fiyatları araştırıldı. Milas'ta ortalama 100 metrekarelik konutların satış fiyatı 250 bin TL ile 416 bin 500 TL arasında yer alıyor.

Bu rakam Kuşadası'nda 287 bin ila 479 bin TL, Bodrum'da 658 bin TL ila 1 milyon 97 bin TL arasında, Ortahisar'da 190 bin TL ila 317 bin TL, Beylikdüzü'nde ise 253 bin TL ila 421 bin TL aralığında bulunuyor.

En Çok Arsa Aranan İller

Arsa yatırımı yapmak isteyenler için ise iki farklı araştırma yapıldı. Birinci araştırma il bazlı, ikinci araştırma ilçelere göre oldu.

İllere göre yapılan arsa araştırmasında, en fazla satılık arsa aranan iller İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya ve Ankara oldu. İlçeler için yapılan araştırmada ise Şile, Kandıra, Çatalca, Silivri ve Tarsus ilçeleri öne çıktı.