Yatırım Yapmak İsteyen Kişilere 10.6 Milyar Liralık Hazine Arazisi Desteği!

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yatırımcılara hazine arazisi desteği müjdesi verdi. 7 serbest bölgede yatırımcılara Ticaret Bakanlığı arazi desteği sağlayacak.

Emlak Haberleri 09.02.2022 - 08:50 09.02.2022 - 08:52 Gülcan Özer

Türkiye'de ticaret hacmini arttırmak için yeni destekler devreye alınmaya devam ederken konu hakkında son dakika açıklaması Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından yapıldı. Bakan Muş yapmış olduğu açıklamasında Ege, Mersin, Antalya, Adana-Yumurtalık, Kocaeli, İstanbul İhtisas ve Samsun olmak üzere toplamda belirlenen 7 bölgede yatırım yapmak isteyen kişilere arazi desteği sağlayacaklarını duyurdu. 

Üretim üssü olarak planlanan bölgelerde yatırım hacmi her geçen gün artarken serbest bölge olarak belirlenen bu alanlarda geride bıraktığımız sene ticarete 24.6 milyar dolarlık katkı, 85 binin üzerinde kişiye istihdam desteği gelmişti. Serbest bölgelerin desteklenmesi ekonomiye sağladıkları destek nedeni ile büyük önem taşıyor. 

SERBEST BÖLGEDE YATIRIM YAPMAK İSTEYENLERE HAZİNE ARAZİ DESTEĞİ SAĞLIYOR! 

Yatırımcıları desteklemeye devam edeceklerini belirten Ticaret Bakanı Mehmet Muş "Arazisi Hazineye ait serbest bölgelerde Hazineye intikal eden üstyapılara ilişkin rayiç bedel Hazine'ye intikal tarihinden itibaren 3 ay içinde üstyapının devri veya tahsisi işlemi yapılmadan evvel tespit ediliyor.

Arazisi Hazine'ye ait serbest bölgelerde (Ege, Mersin, Antalya, Adana-Yumurtalık, Kocaeli, İstanbul İhtisas ve Samsun) tahsisi yapılarak muhasebeleştirilmesi tamamlanan arazilerin ve Hazine'ye intikal etmiş üstyapıların toplam değeri 10 milyar 621 milyon liradır" diyerek bugüne kadar 10 milyarın üzerinde hazine arazisi tahsisi yaptıklarını söyledi. 

Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile konu hakkında ortak çalıştıklarını belirten Bakan Muş, 7 bölgede yapılan envanter çalışması ile arazilerin belirlendiği, tahsis işlemlerinin bakanlığa geçmesi ile turizm yatırımları için bedelsiz 49 yıl ve diğer bölgelerde ise düşük bedellerle arazi tahsisi yapacaklarını belirtti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@