Yazılı Açıklama Yapıldı, Milyonlarca Çalışan Heyecanlandı! İşverenlerden 2022 Asgari Ücret Zammı İçin Yeni Teklif!

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından asgari ücret zammı ile alakalı olarak yeni bir açıklama yapıldı. 2022'de asgari ücrete yüzde kaç zam yapılacak?

Finans 15.11.2021 - 18:05 15.11.2021 - 18:05 Engin Uzunoğlu

Milyonlarca asgari ücretli çalışan ile onaların ailelerrini yakından etkileyecek olan asghari ücret zammı ile alakalı olarak önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda asgari ücret zammı ile alakalı olarak işçi tarafı ile işveren tarafı sıklıkla karşı karşıya geliyorlardı. Genellikle de işçilerin talepleri değil de işverenlerin talepleri kabul görüyordu. Bu sistem ise bu yıl oldukça değişiklik gösterdi.

ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA MUTABAKAT SAĞLANDI!

Önceki yıllarda asgari ücret zammı konusunda karşı karşıya gelen işçiler ve işverenler şimdi ise yan yana saf tutmaya başladılar. İşçiler asgari ücrete yüksek bir zam yapılmasını beklerlerken işverenler ise bu yüksek zam isteğinihaklı bulduklarını ifade ediyorlar. İşverenlerin asgari ücret zammına değil bu zammın ne şekilde karşılanması gerektiğine dair farklı önerileri bulunuyor. 

İŞVERENLERDEN ASGARİ ÜCRET ZAMMI AÇIKLAMASI

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından asgari ücret zammı için yazılı bir açıklama yapıldı. TİSK yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamada herkesin yararına olacak kararların dayanışma yoluyla alınması gerektiğini ve bunun için de iletişim kanallarını açık tutacakları bildirildi. 

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

TİSK asgari ücret zammı hakkında, “2022 asgari ücret miktarının belirlenmesi küresel seviyede gerçekleşen olağanüstü ekonomik şartların gölgesinde gerçekleşecek. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çok sayıda sektörde maliyetler artmış ve piyasa şartları yeniden oluşmuştur. Hizmet sektörü ise sorunlarını aşmaktan oldukça uzak bir noktadadır. Dönemin özel koşulları da dikkate alınarak asgari ücret zammı belirlenmelidir. Asgari ücret zammı ile herhangi bir kesim mağdur bırakılmamalıdır.” açıklamasını yaptı. 

İŞVERENLERDEN ASGARİ ÜCRET ZAMMI ÖNERİSİ!

Asgari ücretin tespiti için tüm taraflarla diyalog halinde olduklarını duyuran TİSK, “Başta TÜRK-İŞ olmak üzere diğer işçi sendikaları ve hükümetimiz ile istişare halindeyiz. Biz çalışanlarımız ile beraber büyüömeyi ilke ediniyoruz. Çalışanlarımızın hayat standartları yükseltecek ve işletmelerimize değer katacak her türlü gelişmenin destekçisiyiz. Asgari ücret zammı belirlenirken küresel enflasyon ve rekabetçiliği etkileyecek faktörler dikkate alınmalıdır. Rekabete zarar vermemek için yüzde 15'ten yüzde 40 varan vergi oranlarının asgari ücret için kademeli olarak azaltılması hem çalışanları hem de işverenleri memnun edecek bir sonuç doğuracaktır. Bu şekilde asgari ücret zammı hem oldukça yüksek oranda gerçekleşecek hem de taraflar masadan memnun bir şekilde ayrılacaklardır.” şeklinde duyurdu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@