Yazlık Evi Günlük Kiraya Vermek Yasal Mı, Günlük Kiralık Ev Nereye Şikayet Edilir?

Özellikle de pandemi döneminde yazlık ev fiyatları rekor üzerine rekor kırarken sitelerde günlük kiralık ev tartışması alevlendi. Günlük kiralık ev yasal mı?

Yazlık Evi Günlük Kiraya Vermek Yasal Mı, Günlük Kiralık Ev Nereye Şikayet Edilir?

Pandemi nedeni ile insanların yaşam biçimleri kadar tatil tercihleri de değişti. Artık farklı ülkelerden çok sayıda insanın aynı ortamda bulunduğu her şey dahil konseptli 5 yıldızlı oteller yerini villara bıraktı. Kişilerin sadece aile üyeleri ile tatil yapma fırsatı elde ettiği villa fiyatları katlanarak artarken günlük kiralık villa fiyatlarına da zam geldi.

Gelen zamların ardından eskiden evini başkaları ile paylaşma fikrine sıcak bakmayan vila sahipleri dahi evlerini günlük kiralamaya başlarken yaşanan bu durum sitelerde de tartışma konusu oldu. Eskiden aile sitesi olan sitelerde dahi yabancıların artan sayısından şikayetçi olan diğer site sakinleri konuyu araştırmaya başladı.

YAZLIK EVİ GÜNLÜK KİRAYA VERMEK YASAK MI?

Okurundan gelen soruyu yanıtlayan Hürriyet Gazetesi Yazarı Oya Armutçu konuyu alanında uzman isim olan İstanbul Barosu Kat Mülkiyeti Hukuku Komisyonu Başkanı Avukat Mustafa Şeref Kısacık'a danışdı. Kısacık yapmış olduğu açıklamasında site yönetimlerinin yetkilerinin sınırlı olduğunu dikkat çekerek "Site ya da apartman yönetimi dairelerin günlük, haftalık kısa süreli kiraya verilmesini engelleyemez. Kat Mülkiyeti Kanunu’na (KMK) göre böyle bir yetkiye sahip değiller" dedi.

Bu durumdan şikayetçi olan sitelerin sorunun çözümü adına yönetim planına konu hakkında düzenleme içeren maddeler konulabileceğini belirten Kısacık yine bu kurallara uymayan kişilere uygulanacak olan yaptırımlarında Yönetim Planı ile karara bağlanması gerektiğini söyledi. Yönetim planı ve çoğunluk kararına rağmen kurallara uymayan kişiler ise Sulh Hukuk Mahkemelerine şikayet edilecek.

SONRAKİ HABER