Yazlık Kiraları Zirve Yaptı: Bir Aylık Kira Bedeline Satılık Evler Var!

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla kiralık yazlıklarda talep yoğunluğu yaşanıyor. Kiralık yazlık fiyatları zirveye çıkarken bazı ilçelerde bir ay için milyonluk kiralar talep ediliyor.

Emlak Haberleri 14.04.2022 - 09:28 14.04.2022 - 09:28 Büşra Uluşen

Salgın hastalık ile başlayan yazlık ev ilgisi bu yıl katlanarak arttı. Fakat bu yıl önceki yıllardan farklı bir durum yaşanıyor. Şehir merkezlerinde kira fiyatları hızla yükselirken yazlık evler de bu yükselişten nasibini aldı. Ama kiralık yazlıklara yoğun bir talep söz konusu. 

AYLIK KİRALAR 30 BİN LİRADAN BAŞLIYOR

Hürriyet'in haberine göre, emlakçılar kiralık evler için korkunç bir talep olduğu, mülk sahiplerinin artık yıllık kiralamaya sıcak bakmadığını belirtirken kira fiyatlarının ilçeye, denize yakınlığına ve evin özelliklerine göre değişiyor. 

Yazlık kiralamak isteye kişilerin ceplerinden ortalama aylık 30-35 bin lira çıkmasını göze alması gerekiyor. Bu rakamlar başlangıç fiyatı olurken kimi yazlık kiraları ise 200 bin liraya kadar yükseliyor. 

Bodrum'da kira fiyatlarının artması nedeniyle halk zor durumda kalırken, birçok memur şehrin uzak bölgelerine aşınmak zorunda kalıyor. Konuyu değerlendiren bir başka emlak uzmanı ise 2021 yılında aylık kiralama bedeli 20 bin lira olan evler için bu yıl fiyatların iki katına çıktığını ve 40 bin liraya ilana çıktığın söylüyor. 

yazlık kiraları

LÜKS SİTELERDE MİLYONLUK KİRALAR

Muğla'nın Bodrum ilçesinde yer alan denize yakın lüks sitelerde ise kira fiyatları cep yakıyor. 100 bin - 250 bin euro arası kira fiyatları ile İstanbul'dan bir ev satın almak mümkün oluyor. Bu tutarlardaki evler genellikle yabancı tatilciler tarafından tercih ediliyor. 

Lüks bir sitede 5 oda 1 salon villa için 2.4 milyon lira aylık kira talep edildiğini ve evin 2 aylığına yabancı kişiler tarafından kiralandığı belirtildi. Bodrum'da denize yakın bir villa kiralamak isteyenlerin en az 200 bin lirayı gözden çıkarması gerekiyor. 

MUĞLA VE ANTALYA'DA REKOR KİRA ARTIŞI

Verilere göre, son bir yılda kira artış rekoru ülke genelinde Muğla ve Antalya'da yaşanıyor. İki ilde de kira artış oranı yüzde 271 olarak açıklanırken bu illeri Mersin, İzmir, Denizli, Balıkesir ve Aydın takip ediyor. Özellikle savaş sonrasında Antalya'da yaşanan yoğunluk nedeniyle kiralar zirveye çıktı ve Konyaaltı'nda yıllık kira artışı yüzde 265, Alanya'da ise yüzde 240'a yükseldi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@