Yazlık Saray Olarak Anılan Okluk Koyu Marmaris Cumhurbaşkanlığı Konuk Evi Resimleri İlk Kez Paylaşıldı!

Okluk koyu yazlık saray olarak anılan Cumhurbaşkanlığı Devlet Konuk Evi resimleri ilk kez kamuoyu ile paylaşıldı. Marmaris Devlet Konuk Evi mimarı Şefik Birkiye maliyeti nedeniyle tartışmalara neden olan Okluk Koyu Yazlık Evi resimlerini kendi internet sitesi üzerinden paylaştı.

EMLAK HABERLERİ 05.07.2021 - 13:35 05.07.2021 - 13:35 Emlak 365

2019 senesinde yapımı tamamlanan ve gerek inşaatı boyunca gerekse de inşaatı sonrasında sık sık maliyeti nedeni ile tartışmalara neden olan Marmaris Devlet Konuk Evi resimleri ilk kez söz konusu yapının mimarı Şefik Birkiye tarafından paylaşıldı. 

Marmaris'in Okluk Koyu'nda yer alan muhteşem yapı resimleri ile de kendisine hayran bıraktı. Halk arasında Yazlık Saray adı ile anılan Marmaris Devlet Konuk Evi resimleri kısa sürede sosyal medyanın en çok paylaşılanları arasına girdi. 

YAZLIK SARAY MALİYETİ NE KADAR, MARMARİS OKLUK KOYU DEVLET KONUK EVİ KAÇ LİRAYA YAPILDI?

İlk olarak 2018 senesinde yapılmaya başlanan, ardından 2019 senesinde açılarak hizmet vermeye başlayan Okluk Koyu Marmaris Devlet Konuk Evi maliyeti nedeni ile de tartışmalara konu olmuştu. Yapımına başlandığı ilk tarih olan 2018 senesinden bu yana söz konusu yapı için Cumhurbaşkanlığı Bütçesinden harcanan tutarın 640 milyon lira olduğu iddia edilmişti. 

8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal tarafından yaz tatillerini geçirdiği yer olarak kullanılan Cumhurbaşkanlığı Yerleşkesi alınan karar üzerine yıkılarak yerine Cumhurbaşkanlığı Konuk Evi inşa edilmesine karar verilmişti. Toplamda 92 dönümlük arazi üzerine kurulu bulunuyor.

Yazlık Saray olarak anılan konuk evinde farklı büyüklüğe sahip olan 5 yapı bulunuyor. Konuk evine yakın bir alanda ise 3 blok halinde personel için inşa edilen yapılar bulunuyor. 10 bin 966 metrekarelik alanda ise dolgu yapılarak özel kum ve çakıl kullanılarak plaj oluşturuldu. 

Plaj olarak inşa edilen alanda özel bungalovlar yapılırken güneşlenmek ve denize girmek amacı ile kullanılan bungalovların sonunda ise denize girmek için iskele yapılmış. 

İnşaatı Rönesans İnşaat tarafından gerçekleştirilen konuk evinin resimleri söz konusu projenin mimarı tarafından ilk kez kamuoyu ile paylaşılmış oldu. 

Yapının paylaşlan resimleri kısa sürede sosyal medyanın en çok konuşulanları arasına katıldı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@