Yeni Askerlik Sistemi Detayları Hakkında Numan Kurtulmuş Açıklama Yaptı!

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, kamuoyu tarafından yakından takip edilen yeni askerlik sisteminin detayları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 20.05.2019 - 15:32 15.07.2021 - 00:15 SERHATMEDYA

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, kamuoyu tarafından yakından takip edilen yeni askerlik sisteminin detayları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Askere gitmesine sayılı günler kalan ya da yakın dönemde askere gidecek kişiler kadar aileleri de bedelli askerlik sistemi haberleri ve gelişmelerini yakından takip ediyorlar. Bedelli Askerlikte Zorunlu Askerlik Süresi Ne Kadar Olacak?Pek çok kişi bedelli askerlik sistemi ile yapılacak değişiklikleri merak ediyor. Özellikle de yeni askerlik sisteminde zorunlu askerlik süresi ne kadar olacak sorusuna yanıt aranıyor. AKP Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş yapmış olduğu açıklamada "Bu askerlik sisteminde tabi detayına girmek mümkün değil. Bir kere, önce asker havuzu içerisinde ayırıcılıklar ortadan kalkıyor.Yani her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, tahsil seviyesine bakılmaksızın 6 aylık bir temel eğitime tabi tutulacak bu temel eğitimin 1 ayı herkes için zorunlu, isteyenler geri kalan 5 ayını bedel ödeyerek istedikleri zaman sürekli olarak bunu yapabilecekler.Ayrıca, yine askerlik sistemini bir er-erbaş, iki yedek astsubaylık sistemi getiriliyor. Bir de astsubaylık sistemi. Bu üç kanalın da eğer şartlar yerine getirilirse, diyelim er-erbaş olarak başlayan birisi, orduda kalır sonra bir lise mezunu arkadaşımız, üniversite bitirir gerekli sınavları bitirir önce yedek astsubaylığa geçer, yedek astsubaylıktan yedek subaylığa geçebilir. Hatta generalliğe kadar gidebilir bir sistem son derece reformcu, son derece dinamik ve herkesin ihtiyaçlarını karşılayacak ve burada bedelliyle oluşacak olan kaynakların tamamı da bu askerlik sistemi içerisinde harcayacak bir sistem kuruldu. Zannediyorum, çok kısa süre içerisinde parlamentoya gelecek ve yasalaşarak uygulamaya geçilecektir. Böylece zaman zaman gündeme gelen beklentiler, ortadan kalkacaktır" diyerek zorunlu askerlik süresinin 1 ay olacağını söyledi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@