Yeni Can Suyu Kredisi Geliyor! KGF Teminatlı, 100 Bin TL 24 Ay Ertelemeli, 120 Ay Vadeli KOBİ Destek Kredi Paketi

Hazine ve Maliye Bakanlığı KOBİ' lere destek kredisi müjdesi verdi. Ağılıklı olarak KOBİ'lere verilecek olan kredi istihdam odaklı olacak ve Kredi Garanti Fonu şemsiyesi altında dağıtılacak.

Finans 30.09.2021 - 14:54 30.09.2021 - 15:45 Gülcan Özer

KOBİ nitelikli şirketler ağırlıklı olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı istihdamı arttırmak amacı ile yeni can suyu kredisi müjdesi verdi. NTV tarafından yapılan habere göre Hazine ve Maliye Bakanlığı 23 milyar lira kefalet hacmi oluşturacak krediyi hazırladı. 

Daha önce Ekonomik Reform Paketi ile duyurulan eylemlerin hayata geçirilmesini sağlamak amacı ile İkinci çeyrek Kamu Maliyesi Raporu içerisinde beklenen kredi desteğine de yer verildi. Yeni kredi paketinden istihdama ilave katkı yapabilecek mikro ve küçük işletmeler ile imalata dayalı ithal edilen ürünleri yerli olarak üretme imkanı olan yatırım teşvik belgesi sahibi şirketler ve yerli malı belgesi olan soğuk hava üniteleri ve araç üstü iklimlendirme kasa yatırımı yapan şirketler başta olmak üzere belirlenen niteliklere sahip KOBİ'ler yararlanabilecek. 

KREDİ GARANTİ FONU YAKIN TARİHTE DUYURU YAPACAK! 

Hazırlanan haberde yer alan bilgilere göre toplamda 23 milyar lira olarak belirlenen Hazine destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) kefalet limitlerinde 10 milyar TL uzun vadeli yatırımları desteklemek amacı ile verilecek. Verilecek olan kredi paketinde esnek vade ve ödeme kolaylığı da sunulacak. Kredide en az 6 ay erteleme ve en fazla ise 24 ay öteleme imkanı sunulacak. 

Kredinin en dikkat çeken bölümü ise 120 aya kadar vadeli olarak verilecek olması olarak öne çıkarken istihdama odaklanan kısımda ise yine 10 milyar liraya kadar Kredi Garanti Fonu Teminatı konuldu. Her bir ilave istihdam için bu kapsamda mikro ve küçük ölçekli işletmelere 100 bin liraya kadar kredi kullanma imkanı sunulmuş olacak. 

Buna ek olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı faiz desteği de sağlayacak. Şirketler için ise kredi limiti 6 ya da 24 ay ertelemeli olarak 500 bin liraya kadar çıkacak. 

yeni kgf kredisi

Pandemi döneminde Nakdi Ücret Desteği alan ve sonrasında yeniden tekrar istihdam sağlayan işverenlerde ilave istihdam kapsamına alınacaklar ve düzenlenen yeni destek paketinden yararlanma hakkı elde edecekler. Belirlenen şartları taşıyan işletmelere ve KOBİ'lere hem Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kar payı ya da faiz desteği sağlanacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@