Yeni Deprem Haritası Açıklandı! E Devletten Deprem Riski Sorgulama Yapmadan Sakın Ev Almayın!

Türkiye'nin yeni deprem haritası açıklandı. Bazı şehirlerin deprem riski azalırken bazı şehirlerin deprem riski büyük oranda yükseldi. Uzmanlar uyardı, e devletten deprem sorgulama yapmadan sakın ev almayın, sonra pişman olmayın!

EMLAK HABERLERİ 02.09.2019 - 12:08 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Türkiye'nin yeni deprem haritası açıklandı. Bazı şehirlerin deprem riski azalırken bazı şehirlerin deprem riski büyük oranda yükseldi. Uzmanlar uyardı, e devletten deprem sorgulama yapmadan sakın ev almayın, sonra pişman olmayın!

Ev sahibi olmak isteyen kişiler genelde evin dış görünümü, yapısı, bulunduğu kat ve konumuna dikkat ederken aslında dikkat edilmesi gerekenin depreme dayanıklılık olduğunu unutuyorlar. Türkiye'de ev alan hemen hemen hiç kimse zemin araştırması sorgulaması yapmazken yine binanın sağlamlık raporları da talep edilmiyor. Deprem Haritası Yenilendi, Şehirlerin Deprem Riski Değişti! Her gün farklı bir deprem haberi ile güne uyanan Türkiye'de deprem gerçeğinin artık farkına varılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Ali Osman Öncel, "Türkiye'de 'deprem tehlike haritası'nın 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yenilendiğini belirterek, Türkiye'de yapılan yeni inşaatlarda, verilen yeni imarlarda dikkat edilmesi gerekli olan jeofizik zemin inceleme zorunluluğu, yani 30 metreye kadar zeminin yapısı, zeminin direncinin incelenmesi zorunlu hale geldi.Yenilenen haritayla belli yerlerin deprem tehlikesi arttı, belli yerlerin deprem tehlikesi azaldı. 0 nedenle de Türkiye'deki deprem tehlike durumu değişti" diyerek vatandaşları bilgilendirdi. Ev almak isteyen kişilere de uyarıda bulunan Öncel deprem riskinin e devlet üzerinden sorgulandığını belirterek  "Evinizin deprem tehlike durumunu sorguladığınızda orada 2 seçenek önünüze çıkıyor. Evinizin altındaki jeofizik zeminin türü nedir. Jeofizik zeminin türü 4 parametrede belirtiliyor. Bunlar, zl çok iyi, z2 iyi, z3 kötü ve z4 çok kötü.Bir emlakçıya gittiğiniz zaman hangi tür zeminde ev almak istiyorsanız onu söylemeniz gerekiyor. Deprem bilincinde olan bir insansanız, gayrimenkul danışmanına gittiğinizde önce ev değil, depreme güvenli bir zemin aradığınız' söylemelisiniz" diyerek tavsiyede bulundu. Ev Alma, Zemin Al! Öncel ev alırken zeminin çok önemli olduğunu belirterek "Ev dediğiniz 30 yıl sonra kentsel dönüşüme giriyor. 0 nedenle ev alma, zemin al diyorum. Burada bir emlakçıya gittiğinizde binanın 12 şiddetinde depreme bile dayanacağını iddia ediyorlar.Zemin araştırması nedir, zemin araştırması eurocode standardına göre mi yapılmıştır, üniversite onaylı bir rapor var mıdır, üniversite danışmanlığı alınmış mıdır Bir bina için bunlar çok önemlidir" diyerek ev almak isteyenleri uyardı.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@