Yeni Doğan Bebeklerin Kimliği Hastanede Verilecek! E-Rapor Nedir, Kimlik Kartı Nasıl Çıkarılır?

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve ilk uygulamanın Şanlıurfa'da başladığı kimlik kartı dönemi ile birlikte gündeme gelen e-rapor nedir, hastanede kimlik kartı nasıl çıkarılır? İşte yanıtı

Gündem 14.04.2022 - 15:28 14.04.2022 - 15:28 Büşra Uluşen

Sağlık Bakanlığı'ndan gelen açıklamaya göre, kimlik kartlarında yeni bir dönem başlıyor. Bakanlığın hizmete açmış olduğu e-rapor uygulaması başladı. Böylece vatandaşların artık hastaneye gitmesine gerek kalmadan kimlik işlemlerini hemen gerçekleştirebilecekler.

E-RAPOR NEDİR, NASIL YARARLANILIR?

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen e-Rapor sistemi ile, ailelerin Nüfus Müdürlüklerine girmesine gerek kalmayacak ve yeni doğan bebekler için doğum raporunu hastanedeki ilgili birime ileterek bebek için kimlik kartını alabilecekler. Söz konusu birim, ailenin resmi nikahı ve kayıtlı bir ikametgah adresinin olup olmadığını kontrol etmesi ardından, bebeğin bilgilerinin yer aldığı kimlik kartı hemen ailelere teslim edilecek. 

Doğum sonrasında ailelerin Nüfus Müdürlüklerinde zaman harcamasının önüne geçecek olan sistem ile artık yeni doğan bebeklerin kimlikleri hastanede verilebilecek. Konu hakkında konuşan bir doğumhane sorumlusu, annelere daha iyi biz hizmet sunulabilmesi için bebeğin kimliğinin çıkarılması işlemleri için herhangi bir nüfus müdürlüğüne gidilmeden hastanede halledilebildiğini söyledi. Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan doğumhane sorumlusu, tüm yeni doğum yapan annelerin sistemden yararlanabileceğini belirterek, doğum yaptıktan sonra doğum raporu çıkarıldığı esnada kimlik kartı çıkarmak istediklerini yetkililere iletmelerinin yeterli olacağını aktardı. 

Ayrıca bebeğin ismi doğumdan önce belirlendiyse kimlik işlemleri de kısalıyor. Sisteme kayıtlı ikametgah adresi ve resmi nikahı bulunan aileler, nüfus müdürlüklerine gitmeden bebeklerini nüfus cüzdanı işlemlerini hastanede gerçekleştirebilecekler. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@