Yeni Ekonomi Paketi TBMM'de Kabul Edildi! Yapılan Düzenlemeler, Memur Ve Emeklilere Ek Zam Kararı!

Memur ve emeklilere ek zam yapılmasını da içeren Yeni Ekonomi Paketi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Yeni ekonomi paketinde neler var, hangi düzenlemeler yapıldı?

Finans 19.01.2022 - 20:59 19.01.2022 - 20:59 Engin Uzunoğlu

TBMM'de bir süredir görüşülen ve içerisinde memurlar ile memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak ek zam kararı da bulunan Yeni Ekonomi Paketi ile alakalı olarak yasalaşma süreci tamamlandı. TBMM Genel Kurulu'nda bir bütün halinde milletvekillerinin oylamasına sunulan Yeni Ekonomi Paketi ile alakalı düzenleme kabul edilerek yasalaştı. Peki yeni ekonomi paketinde neler yer alıyor, hangi düzenlemeler yapıldı?

MEMURLARA VE EMEKLİLERE YÜZDE 2,5 EK MAAŞ ZAMMI KABUL EDİLDİ

Yeni Ekonomi Paketi içerisinde bir madde de memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak olan ek zammı içeriyordu. Yapılan düzenleme ile memur ve emekli maaşlarına yüzde 2,5 ek zam uygulanacak. Ocak 2021'den itibaren geçerli olacak ek zam için memurlara ve emeklilere ek ödeme yapılıp Şubat maaşları da bu zam ile hesaplanarak ödenecek.

DOĞALGAZDA KADEMELİ SATIŞ FİYATI BELİRLENECEK

Yapılan yeni düzenlemeler arasında kademeli doğalgaz satış fiyatı belirlenmesine dair bir düzenleme de yer alıyor. Buna göre il bazında ve iklim şartlarına göre tarifeler belirlenebilecek. 

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE DEVLET KATKISI YÜZDE 30'A YÜKSELTİLDİ

Ayrıca Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile alakalı da bir değişiklik yapıldı. Bu değişiklikle beraber Bireysel Emeklilik Sistemİ'nde devlet katkısı arttırıldı. Daha önce yüzde 25 olarak uygulanan devlet katkısı yüzde 30'a yükseltildi.

İHRACATÇILARDAN DAHA DÜŞÜK ORANLI KURUMLAR VERGİSİ ALINACAK

Kurumlar vergisi ile alakalı olarak da bir değişikliğe gidildi. İhracatçı kuruluşlar bundan böyle daha düşük kurumlar vergisi ödeyecekler. Kurumlar vergisi yeni dönemde yüzde 19 olarak uygulanacak.

TBMM'de kabul edilen Yeni EKonomi Paketi ile alakalı olarak detaylı bilgiler gelmeye devam ediyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@