Yeni Erken Emeklilik Fırsatı Duyuruldu! SGK Hemen Maaş Ödemesine Başlıyor!

Erken emeklilik fırsatları internette en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Kimler erken emekli olabilir? Esnafların pek bilinmeyen erken emeklilik fırsatını kullananlar hemen maaş alıyorlar

Finans 20.09.2021 - 21:44 20.09.2021 - 21:53 Engin Uzunoğlu

Erken emeklilik Türkiye'de en çok araştırma yapılan konular arasında bulunuyor. Özellikle zor bir süreçten geçen esnaflar kendilerine de erken emeklilik imkanının sunulup sunulmadığını öğrenmek istiyorlar. Pandemi sürecinin zorlukları ile boğuşan esnaflar emekli olarak stresli yaşamlarını bitirip huzurlu bir hayata kavuşmayı arzu ediyorlar. Peki esnaflar için erken emeklilik imkanı var mı? SGK sisteminde böyle bir fırsat bulunuyor mu?

ERKEN EMEKLİLİK FIRSATLARI

Sosyal güvenlik uzmanları tarafından verilen son bilgilere göre artık çalışmak istemeyen ve emekli olmayı tercih eden esnaflara çeşitli kolaylıklar sağlanıyor. Esnaflar, sanatkarlar, şirket ortakları, işyeri sahipleri ve Bağkur'lu tüm vatandaşlar için malulen emeklilik hakkı veriliyor. Bu hakkı kullananlar başvuru süreçlerini tamamlayıp hemen emekli maaşı almaya başlıyorlar.

Türkiye'de uygulanan sosyal güvenlik sisteminde çalışma hayatını etkileyen bazı hastalıklar için erken emeklilik imkanı bulunuyor. Bu da sistemde malulen emeklilik şeklinde tanımlanıyor. Malulen emekli olmak isteyen vatandaşlar için çok kritik bir şart bulunuyor. Bu talepte bulunabilmek için iş gücünde yüzde 60 oranında bir kayıp meydana gelmiş olması gerekiyor. Bu da sağlık kurulu raporu ile tespit edilmeli. 

ESNAFLAR ERKEN EMEKLİ OLABİLİYOR

Malulen emekli olmak isteyen esnaf vatandaşlar bu yönde taleplerini kendileri yapmaları gerekiyor. Bu maksatla maluliyet tespit talebinde bulunuluyor. Bu talep için başvurular il veya ilçelerd ebulunan SGK il ve ilçe müdürlüklerinden yapılabiliyor. Bu başvurunun ardından başvuru sahiplerinin hastanelere sevkleri yapılıyor. 

ESNAFLAR NASIL MALULEN EMEKLİ OLABİLİR?

BAĞKUR'lu vatandaşların malulen emekli olabilmeleri için yaş şartı da merak ediliyor. Sistem gereği bu kapsamdaki vatandaşların malulen emekli olabilmeleri için herhangi bir yaş şartına tabi tutulmuyorlar. Encak en az 10 yıllık sigortalılık süresi ile toplam 1800 gün malullük sigortası priminin ödenmiş olması gerekiyor. Burada bir istisna bulunuyor. Eğer başvuran Bağkur'lu başka birisinin sürekli bakımına muhtaç ise sigortalılık süresi dikkate alınmıyor ve 1800 gün prim ödemesi yeterli oluyor. Ayrıca Bağkur'lular malulen emekli olabilmek için Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi dahil tüm prim borçlarını ödemiş olmaları gerekiyor. 

EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN ÖDENMEYE BAŞLANIYOR

Malulen emekli olmak isteyenler sigortalılıkları devam ederken de sevk talebinde bulunabiliyorlar. Yani maluliyet durum tespiti yapılabilmesi için sigortalılığın sonlandırılması veya işyerinin kapatılması zorunlu değil. Ancak Bağkur'lular mamullül aylıklalığı için işyerlerini kapattıktan sonra veya devrettikten sonra kendilerinin veya vekillerinin gelir, aylık, ödenek belgesi ile SGK'ya başvurmaları gerekiyor. Bu başvurunun ardından bu vatandaşların emekli aylıkları takip eden ayda bağlanarak ödenmeye başlanıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@