Yeni Ev Sahibi Kiracıyı Kaç Günde Evden Çıkarabilir?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında evin tahliyesine dair yaşanan meseleler merak edilmektedir. Yeni ev sahibi kiracıyı evden ne şekilde çıkarabilir?

Emlak Haberleri 05.02.2022 - 20:33 05.02.2022 - 20:33 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki ilişkiler ev sahibinin kiracıyı evden çıkarmak istemeye karar vermesi ile bozulmaktadır. Kiracılık ilişkisinde en büyük sorunlar da bu meselede yaşanmaktadır. Kiracılı bir evin zaman zaman satışı olabilmektedir. Böyle bir durumda ise hem yeni ev sahipleri hem de kiracılar hukuki durumlarını merak etmektedirler. Ev sahibi değişen bir evde kiracının durumu nedir? Kiracı önceki ev sahibi ile kazandığı hakları yeni ev sahibi ile devam ettirebilir mi? Yeni ev sahibi istediği zaman kiracıyı ebden çıkarabilir mi?

EV SAHİBİ DEĞİŞİRSE KİRACI HAKLARI NELERDİR?

Ev sahibinin değişmesinin kiracı açısında herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Kiracı var olan kira sözleşmesi ile kiracılığını devam ettirebilir. Bu konuda endişe etmesi gereken kiracı değil evin yeni sahibidir. Yeni bir ev satın alan ev sahibi bu evle beraber aynı zamanda kiracı da satın almış olur. Devam eden bir kira sözleşmesi varsa herhangi bir değişiklik olmadan geçerliliğini devam ettirir.

YENİ EV SAHİBİ KİRACIYI KAÇ GÜNDE EVDEN ÇIKARABİLİR?

Yeni ev sahibinin kiracıyı çıkarmak istemesi durumunda bazı kurallara göre hareket etmesi gerekmektedir. Yeni ev sahibi eğer isterse kiracıyı evden çıkarma hakkı vardır ama bu bir anda uygulanabilecek bir hak değildir. Evin tapu devrinin yapıldığı tarihten başlamak kaydıyla 1 ay içerisinde yeni ev sahibi kiracıya ihtarname göndermelidir. Bu ihtarnamede evden çıkması talep edilen kiracının buna pek istirazı olmaz. Ancak kiracı evi 6 ay içerisinde boışaltmakla yükümlüdür. 6 ay sonunda da ev kiracı tarafından boşaltılabilir. Yeni ev sahibi bu sürecin sonunu beklemek zorundadır. 

Evi satın alan yeni ev sahibi eğer kiracıya evden çıkma ihtarını 1 aylık süre içerisinde göndermezse ev sahibi değişikliği nedeniyle kiracının evden çıkarılması işlemi imkansız hale gelir. Böyle bir zaman kaçırılması durumunda kiracıyı evden çıkartmak o istemedikçe imkansız hale gelir. Böyle bir durumda ev sahibi kiracının nevden tahliye edilebileceği diğer sebeplerin yerine gelmesini beklemek durumunda kalırlar. Bu da oldukça zayıf ihtimaldir. Kira sözlşemesindeki yükümlülüklerini yerine getiren kiracıyı evden çıkarmak kolay değildir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@