Yeni Evlenenlere Çeyiz Yardımı ve Konut Desteği Şartları Neler, Kimler 65 Bin Lira Para Alacak?

Yeni evlenenlere devlet desteği 2019 yılında arttırıldı ve 65 bin liraya çıktı. İlk kez ev alana ve evlenene çeyiz desteği olarak verilecek paranın şartları neler, başvurular nasıl yapılacak?

GÜNDEM 09.12.2018 - 11:19 15.07.2021 - 00:18 Emlak 365

Yeni evlenenlere devlet desteği 2019 yılında arttırıldı ve 65 bin liraya çıktı. İlk kez ev alana ve evlenene çeyiz desteği olarak verilecek paranın şartları neler, başvurular nasıl yapılacak?

Mecliste görüşülen 71 maddelik kanun teklifi ile yeni evlenenlere verilen çeyiz yardımı desteği ile ilk kez ev almak isteyenlere verilen konut alanlara devlet desteği arttırıldı. 



Ev Alana Konut Desteği 25 Bin Lira Oluyor!



Konut almak için birikim yapılmasını teşvik etmek amacı ile başlatılan konut desteği hesabı ile verilen hibe yardımı 20 bin liradan 25 bin liraya çıkartılıyor. Ev almak isteyen kişilerin birikim yapmalarını teşvik etmek amacı ile başlatılan konut hesabı devlet desteği tutarı yükseltilerek daha fazla kişinin bankalarda para biriktirerek ev almak istemesinin sağlanması amaçlanıyor. 



Sistemde 5 yıl boyunca kalarak en az 80 bin lira biriktiren kişilere devlet konut alırken hibe desteği olarak 25 bin lira ödeyecek. Buna ek olarak sistemde en az 3 yıl boyunca para biriktiren kişilere de belirlenen oranlarda konut hesabı desteği ödemesi yapılacak. 



Çeyiz Hesabı Desteği 7 Bin 500 Lira Olacak



Bir başka iyileştirme de çeyiz hesabı için yapılacak. Şu anda çeyiz hesabı devlet katkısı 5 bin lira olarak ödeniyor. Yapılacak olan yasal düzenlemenin kanunlaşmasının ardından çeyiz hesabı devlet katkısı 7 bin 500 lira olarak hesaplanmaya başlanacak. 



Yani her iki haktanda yararlanan nişanlı bir çiftin evlenmesi durumunda devletten hibe desteği olarak 25 bin lira konut hesabı desteği ve 30 bin lira çeyiz hesabı desteği ile 65 bin lira para olmasının önü açılacak. 



Kimler Konut Hesabı Açtırabilir?




  • 07.04.2015 tarihi itibari ile tamamı kendi adına kayıtlı Konut sahibi olmayan Türk vatandaşları açtırabilir. 

  • 18 yaşından küçükler adına veli ya da vasisi tarafından Konut Hesabı açtırılabilir. 

  • Konut Hesabı ortak hesap olarak açtırılamaz. 



Android uygulamamız için TIKLAYINIZ



İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ



Facebook sayfamız için TIKLAYINIZ



Twitter sayfamız içinTIKLAYINIZ



Haber Kaynağı: Emlak365.com



NOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@