Yeni Fahiş Fiyat Önlemi: Zincir Marketler Artık O Ürünleri Satamayacak!

Perakende düzenlemesi üzerinde çalışmalarını sürdüren AK Parti fahiş fiyatla mücadele konusunda yeni bir adıma daha hazırlanıyor. Zincir market yasası olarak anılan düzenleme ile yeni yasak geliyor!

Finans 06.10.2021 - 08:25 06.10.2021 - 08:26 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Amerika gezisinde gündeme getirdiği zincir marketler ve fahiş fiyat uygulaması hakkındaki yasal çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. Bazı marketlerin pahalı gıda politikası uyguladığı iddia edilmiş, bu marketlerin daha yüksek kar elde edebilmek amacı ile fahiş fiyatlar ile ürün sattıkları iddiası gündemde uzun süre tartışmalara neden olmuştu. 

AK Parti tarafından zincir marketlerde ki denetimi sıkılaştırmak ve fahiş fiyat uygulamasını devre dışı bırakmak amacı ile üzerinde çalışmalara başlanılan Perakende Düzenlemesi için geri sayım başladı. Enflasyonun düşürülmesi için fiyatların kontrol altına alınması gerektiği belirtilirken yasal düzenlemenin kısa sürede hayata geçirilmesi bekleniyor. 

MARKETLER ARTIK KOZMETİK ve KIRTASİYE ÜRÜNLERİ SATAMAYACAKLAR! 

Sabah Gazetesi tarafından yapılan habere göre fahiş fiyatlarla mücadele konusunda hükümet çalışmalarda sona geldi. Pazar gücünü kötüye kullanmanın engellenmesi başta olmak üzere yeni düzenlemede E-ticaretle uğraşana vergi muafiyeti ve süpermarket ombudsmanlığı gibi önemli düzenlemelere gidilecek. 

Zincir marketler bundan sonra Amerika'da da olduğu gibi sadece otoyol kenarlarında yer alacak ancak önceden açılan mahalle aralarında yer alan marketlere müdahale edilmeyecek. Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz dün Meclis'e gelerek AK Parti grup yöneticileri ile bir dizi görüşmelerde bulundu. Zincir marketler için alınacak tedbirler masaya yatırılırken küçük esnafın en çok şikayetçi olduğu kozmetik ve kırtasiye ürünlerinin satışının zincir marketlerde yasaklanması gündeme geldi. Özellikle de kırtasiyeciler zincir marketler nedeni ile iflas noktasına geldiklerini belirterek bu yasağı uzun süredir gündeme taşıyordu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@